Izraelský premiér Ehud Olmert a palestínsky líder Mahmúd Abbás sa svojím rozhodnutím pustiť sa čo najskôr do mierových vyjednávaní, určite zavďačili svojim americkým hostiteľom na utorkovej konferencii v Annapolise.
Prezident George Bush a ministerka zahraničia Condoleezza Riceová opäť pôsobili dojmom, že majú vývoj na Blízkom východe pevne vo svojich rukách. Dobre sa tiež počúvalo, ako Olmert, azda ako žiadny izraelský líder predtým, citlivo hovoril o palestínskom utrpení.
Aj to, keď palestínsky líder Abbás požiadal Izraelčanov, aby podporili ústupky voči Palestínčanom. Čo však príde, keď opadnú emócie a bude sa musieť začať s konkrétnymi vyjednávaniami? A čo čaká Olmerta a Abbása doma?
Opatrné očakávania
Odpovede na obe otázky nie sú optimistické. Už samotné záverečné vyhlásenie z Annapolisu o začiatku mierových rokovaní bolo takmer všeobecné, že dávalo tušiť, že vyjednávačské tímy nevedeli nájsť zhodu.
Izraelské médiá tiež tvrdili, že aj dohoda na pár vágnych vetách sa rodila len veľmi ťažko a hrozilo, že všetko sa skončí fiaskom. Či je šanca, že rokovania sa skončia do konca budúceho roka, sa ukáže o dva týždne, keď by sa malo začať prvé kolo vyjednávaní o konkrétnych otázkach. Málokto si však myslí, že necelý rok stačí na to, aby Izraelčania a Palestínčania našli kompromis
v otázke Jeruzalema, utečencov a hraniciach budúceho palestínskeho štátu.
Olmertove ťažkosti
Už aj preto, že Olmert aj Abbás majú doma komplikovanú pozíciu. Izraelská opozícia Olmerta ešte pred začiatkom rokovaní obvinili z toho, že sa chystá na jednostranné ústupky, minimálne jedna strana vládnej koalície zase naznačila, že keď príde na rad otázka prípadného rozdelenia Jeruzalema, vystúpi z vlády.
Abbása hneď po tom čo v Annapolise dohovoril, skritizoval Hamas, ktorý ovláda jednu z častí palestínskeho územia. Palestínčania majú pocit, že Abbás sa domov vracia s prázdnymi rukami, keďže v záverečnej deklarácii konferencie nezazneli žiadne konkrétne kroky ani termíny.
A hoci v Annapolise sedeli aj arabskí lídri, čo malo dať celej konferencii ešte väčšiu vážnosť, neznamená to, že Bush u nich vyhral.
Saudská Arábia aj Sýria povedali, že ak sa do mierových vyjednávaní nedostane aj problém Golanských výšin, nebude mať prípadný mier dlhé trvanie a Izrael nemusí očakávať normalizáciu vzťahov s Arabmi.
Autor: mik