Obyvateľov Blízkeho východu konferencia v Annapolise buď vôbec nevzrušuje, alebo vzrušuje až príliš.
Tých, ktorých vyháňa do ulíc či podnecuje k debatám, je však menšina. Viac ako tri štvrtiny Izraelčanov a zrejme rovnaký počet Palestínčanov od nej totiž nič neočakávajú. Ľudia sú presvedčení, že ide o politické divadielko. A sami najlepšie vedia, že izraelský premiér Ehud Olmert ani palestínsky líder Mahmúd Abbás nemajú charizmu ani moc niečo zmeniť. Na oboch stranách však rastie presvedčenie, že niečo treba robiť.
Radikálov rokovanie neteší
Palestínčania sú zúfalí z pomerov, v ktorých žijú, a Izraelčania vedia, že riadiť život na palestínskych územiach ďalších 40 rokov je nezmysel. Ľudia z oboch strán podporujú vyjednávania, ale zdá sa, že nie také, aké vedú Američania v Annapolise.
Izraelskí aj palestínski radikáli majú však paradoxne z „čajového“ Annapolisu strach. V Jeruzaleme proti konferencii protestovali tisíce ultrapravicových Židov (zväčša osadníkov), v Gaze zase demonštráciu zorganizovalo teroristické hnutie Hamas. Na oboch zhromaždeniach sa Annapolis označoval za podvod, prílišné a hlavne jednostranné ústupky nepriateľom a tí, čo v ňom vyjednávali, za zradcov.
Lepší dialóg ako strieľanie
To, že na Blízkom východe sú ľudia k podobným zhromaždeniam lídrov a veľkým slovám skeptickí, je pochopiteľné.
Ovácie a nádeje sprevádzajúce napríklad dohody z Osla (1993) vystriedali o niekoľko rokov potoky palestínskej aj izraelskej krvi. Konferencia si nenašla veľa priaznivcov ani v arabskom svete. Arabskí novinári ju opisovali ako teatrálne gesto či poslednú záchranu pre amerického prezidenta Georgea Busha. Obávali sa tiež, že na nej padne slovo normalizácia (vzťahov s Izraelom), čo je pre mnohých Arabov výraz horší ako nadávka.
Blízkovýchodná realita je však taká, že aj skepsa je lepšia ako strieľanie a teroristické útoky. Veľa Izraelčanov a Palestínčanov oceňuje, že ich lídri sa spolu aspoň rozprávajú. Aj keď často o ničom a bezvýsledne.
„Keď spolu hovoria, nestrieľajú po sebe,“ povedal agentúre AP popredný izraelský analytik Uri Dromi.
Autor: mik