Štyridsať rán bičom, pol roka väzenia a deportácia z krajiny hrozí britskej učiteľke Gillian Gibbonsovej. Podľa sudánskych úradov urazila islam, pretože nazvala plyšového medvedíka Mohamedom.
Polícia v Chartúme ju zadržala v nedeľu po tom, čo sa niekoľko rodičov sťažovalo na ministerstve školstva. „Toto nie je prijateľné podľa väčšinového názoru v našej spoločnosti. Ak je nevinná, prepustia ju,“ povedal hovorca vlády Rabie A. Atti pre denník New York Times.
Gillian Gibbonsová (na snímke Reuters) učí na súkromnej základnej škole v Chartúme, kam chodia deti miestnych prominentov a zahraničných diplomatov. Ide o jednu z najdrahších škôl v celom Sudáne, kde sa vyučuje po anglicky.
Na jednej hodine požiadala sedemročnú žiačku, aby priniesla plyšového medvedíka. Celá trieda potom rozhodovala, ako ho pomenujú. „Padali mená ako Abdulah, Hassan a Mohamed,“ povedal riaditeľ školy Robert Boulos pre BBC.
Nevinná chyba
Učiteľka potom nechala žiakov hlasovať a väčšina si vybrala práve Mohameda, čo je jedno z najbežnejších mien v moslimskom svete. Deti si potom macíka brali striedavo domov a do spoločného denníka písali, čo s ním robili.
Presne tento spôsob odporúčajú britské osnovy pre učiteľov na výučbu o zvieratách a ich zvykoch.
Po následných sťažnostiach sa škola ospravedlnila „študentom, ich rodinám a všetkým moslimom“. Gibbonsová skončila na policajnej stanici, kde strávila už tri noci.
Navštívili ju tam zástupcovia britskej ambasády, podľa ktorých je otrasená, ale v poriadku. Nikdy si vraj nemyslela, že pomenovanie medvedíka môže byť trestným činom.
Výzva z Liverpoolu
Jej kolegovia hovoria, že urobila nevinnú chybu. „Je to veľmi citlivá otázka. Obávame sa o jej bezpečnosť. Slečna Gibbonsová by nikdy nechcela inzultovať islam,“ povedal Boulos.
Gibbonsová (54) pracovala ako zástupkyňa na základnej škole v Liverpoole, kým v roku 2002 neodišla do Sudánu. Po rozvode s manželom chcela začať nový život a spoznať cudziu kultúru.
Na učiteľkino prepustenie včera vyzvali v spoločnom stanovisku liverpoolský biskup a tamojší moslimský vodca.
V Sudáne platí prísne islamské právo šária a urážka proroka Mohameda je ťažkým zločinom. Iba pred pár týždňami tamojšia vláda oznámila, že škandinávski vojaci sa nebudú môcť zúčastniť na mierovej misii OSN v Dárfúre. Dôvodom sú karikatúry Mohameda, ktoré pred dvoma rokmi zverejnili dánske noviny.
Ako mohla medveďa nazvať Mohamed? Mohamed je svätý prorok islamu.
Rabie A. Atti, hovorca sudánskej vlády