„Možno som podpálil nejaké autá. Viem, že to odo mňa nebolo pekné, ale ak mám byť úprimný, som rád, že sa veci až takto vyhrotili. Aspoň všetci vedia, že už toho máme plné zuby,“ citovala agentúra AP len 20ročného Ahmeda Zbeula.
Tieto slová vyriekol nezamestnaný mladík z parížskeho predmestia Clichy-sous-Bois pred dvoma rokmi. Reportérom ich povedal po nepokojoch v roku 2005, pri ktorých skončili v plameňoch tisíce áut po celom Francúzsku.
Deti imigrantov sa búria
Rovnaké vety teraz zaznievajú z úst detí afrických a arabských prisťahovalcov z predmestia Villiers-le-Bel, ktoré včera zažilo druhú noc výtržností rozhnevaných mladíkov.
Vzduchom lietali kamene a zápalné fľaše, polícia odpovedala slzotvorným plynom a gumovými projektilmi. Osemdesiat policajtov skončilo v nemocnici, asi šesťdesiat áut zhorelo.
Dva roky po najväčších nepokojoch, aké Francúzi po roku 1968 zažili, sa opäť ukázalo, že zanedbávanie prisťahovaleckej otázky je len predlžovaním zápalnej šnúry od veľmi nebezpečnej nálože. Keď v novembri Nicolas Sarkozy, vtedy ešte len minister vnútra, nazval rebelantov „háveďou“ a tvrdo proti nim zakročil, prezident Jacques Chirac priznával ako dôvody rozsiahleho pouličného násilia „nerovnoprávnosť a diskrimináciu“ ich aktérov.
Zároveň vyzýval na rýchle riešenie problémov neprivilegovaných predmestí.
Dnes je Nicolas Sarkozy prezidentom a na nepokoje reagoval výzvami na upokojenie. Len zmena rétoriky však nestačí.
Medzi štrajkmi a násilím
„Je tu veľká frustrácia mladých ľudí z toho, že ich nazývajú imigrantmi, aj keď sa narodili vo Francúzsku,“ povedal televízii CBC kanadský veľvyslanec v Paríži Claude Laverdure.
Problémom podľa viacerých analytikov nie je len rasizmus, ktorý tu nie je o nič horší ako kdekoľvek inde. V prisťahovaleckých predmestiach vznikla výbušná kombinácia etnickej rôznorodosti, chudoby a vysokej nezamestnanosti.
Pre tých, ktorí sa tam v 50. rokoch prisťahovali, je to stále zmena k lepšiemu. Ich deti sa však už porovnávajú s rovesníkmi z bohatších štvrtí.
Na dnes Sarkozy zvolal krízovú schôdzu, ktorá má situáciu riešiť. V Elyzejskom paláci je už teraz horúco pre štrajky odborárov. Tí sú v uliciach preto, že im Sarkozy chce vziať isté privilégiá. Tí z predmestí zase preto, že ich nemajú takmer žiadne.
Pre prvých prezident riešenie má. Vyhral s ním voľby. Hlasy imigrantov mu však k tomu nepomohli.