BRATISLAVA. Skupina asi dvadsiatich členov Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb vyzvala včera vládu, aby dodržiavala jej programové vyhlásenie. Predstavitelia odborov žiadajú zvýšiť na budúci rok peniaze, ktoré štát odvádza za svojich poistencov. Podľa prezidenta Slovenského odborového zväzu Antona Szalaya už podporu niektorých opozičných a koaličných poslancov majú. Nízky počet účastníkov zhromaždenia Szalay odôvodnil tým, že odbory neplánovali masovú účasť a ide skôr o symbolickú akciu. „Nepozývali sme členov z východného a zo stredného Slovenska, aj keď sme počítali s vyššou účasťou,“ povedal.
Vládny návrh odborom nestačí
Vláda podľa Szalaya doteraz nereagovala na požiadavky zvýšiť odvody štátu za svojich poistencov na päť percent priemernej mesačnej mzdy. Svoj záväzok z programového vyhlásenia splnila iba na prvé štyri mesiace tohto roku. Neskôr sa opäť vrátila na úroveň štyroch percent. Odborom nestačí ani navrhovaná budúcoročná úroveň 4,5 percenta. Súčasná výška odvodov však podľa ministerstva zdravotníctva prihliada aj na napĺňanie maastrichtských kritérií, ktoré sú podmienkou na zavedenie eura. Okrem toho ministerstvo tvrdí, že sa v roku 2008 celkový objem zdrojov v zdravotníctve oproti predchádzajúcemu roku má zvýšiť o 13,4 miliardy korún.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič očakáva zo strany odborárov konštruktívnejší prístup „vrátane reálnych návrhov, ktoré korešpondujú s možnosťami zodpovedajúcimi skutočnosti“.
Platy nedosahujú ani slovenský priemer
Odborári upozorňujú, že platy v slovenskom zdravotníctve nedosahujú ani úroveň priemernej mesačnej mzdy. Podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej sestry s dvadsaťročnou praxou majú mzdy na úrovni nástupných miezd 10 až 12tisíc korún. Pri takejto úrovni platov preto zdravotnícki pracovníci odchádzajú do zahraničia.
Lévyová povedala, že nedostatok sestier spôsobuje ohrozenie ich aj pacientov. Podľa európskych noriem je totiž optimálny počet pacientov 12 na jednu zdravotnú sestru v zmene. V zdravotníckych zariadeniach na Slovensku je to však aj viac ako dvojnásobok.
Szalay nesúhlasí s vyhlásením ministra Valentoviča, že sa zdravotníci vracajú zo zahraničia domov. „Možno dvaja, možno na víkend k svojim príbuzným,“ povedal.
Ministerstvo sa bráni tým, že v priebehu minulého roka sa platy zvyšovali dvakrát a tento rok jedenkrát. „Všetky kroky v tomto smere boli v súlade s ich požiadavkami,“ povedal minister.
Podľa Szalaya nejde iba o mzdy zdravotníkov, ale aj o celkovú úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti. Nemocnice a ďalšie zdravotnícke zariadenia totiž nemajú peniaze na investície do vybavenia.
Platové podmienky a prístrojové vybavenie súvisia podľa pracovníčky nemocnice na Kramároch s lepšou starostlivosťou o pacientov. „Potom všetko funguje ako má fungovať a starostlivosť sa dostáva všetkým rovnako. Nielen vyvoleným, ktorí sedia v parlamente a nie sú odkázaní na služby slovenského zdravotníctva,“ povedala.
Sme tu preto, aby vláda splnila aspoň to minimum, čo sľúbila,“ povedal pred parlamentom pracovník Detskej fakultnej nemocnice.
Z vládneho programu
Vláda zabezpečí navýšenie finančných prostriedkov pre zdravotníctvo v roku 2007 cestou zvýšených platieb poistného za skupiny občanov, kde je platiteľom štát, zo štyroch percent priemernej mzdy na päť percent priemernej mzdy.