V roku 1976 som s družstvom uzavrel zmluvu o dočasnom užívaní nehnuteľnosti – pôdy. Na pozemku som si postavil záhradnú chatku. Na stavbu mi po kolaudácii v roku 1997 pridelili popisné číslo. List vlastníctva som dostal spolu s ostatnými členmi zväzu záhradkárov v roku 2005. Tento rok som záhradku predal, mám 81 rokov. Som oslobodený od dane z predaja nehnuteľnosti?
Rudolf, Banská Bystrica
Podľa zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov máte ako daňovník povinnosť zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti. Podľa § 9 ods. 1 písm. b) cit. zákona je od dane oslobodený (okrem iných) príjem z predaja nehnuteľnosti, ak odo dňa jej nadobudnutia uplynulo viac ako päť rokov. Z vašej otázky usudzujem, že pokiaľ hovoríte o nehnuteľnosti – záhradke, máte na mysli jednak pozemok v záhradkárskej osade a jednak záhradnú chatu na ňom postavenú.
Ide teda v skutočnosti o dve nehnuteľnosti, z ktorých každú ste zrejme nadobudli do vlastníctva v inom čase – pozemok v roku 2005 a chatu skôr.
Rozhoduje dátum nadobudnutia
Čas nadobudnutia nehnuteľností zápisom vlastníckeho práva k nim vo váš prospech do katastra nehnuteľností je určujúci na posúdenie nároku na oslobodenie od dane.
V slovenskom právnom poriadku sa uplatňuje zásada, že právny režim stavby vrátane jej vlastníctva môže byť v zásade iný ako pozemku, na ktorom stavba stojí. Ak vychádzam z predpokladu, že chatu ste nadobudli do vlastníctva skôr ako pred piatimi rokmi (uvádzate, že popisné číslo bolo pridelené po kolaudácii v roku 1997, pozemok ste mali len v užívaní až do roku 2005), daň z príjmu z predaja chatky platiť nemusíte.
V prípade pozemku päťročná lehota na oslobodenie od dane u vás splnená nie je – uvádzate, že zápis do listu vlastníctva vo váš prospech sa uskutočnil len v roku 2005. Preto príjem z predaja pozemku musíte zdaniť.
Neplatíte z celej sumy
Do základu dane sa zahrnuje zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Daň sa teda neplatí z celej sumy, ale len zo zisku, respektíve z príjmu, ktorý predstavuje rozdiel medzi kúpnou cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli, a cenou, za ktorú ste ju predali.
Zisk z predaja nehnuteľnosti sa zdaňuje 19-percentnou sadzbou. Príjem treba priznať v daňovom priznaní, ktoré podáte do 31. marca nasledujúceho roku.
Bolo by preto vhodné, aby v kúpno-predajnej zmluve, ktorou ste nehnuteľnosť – záhradu predali, bola osobitne uvedená cena pozemku a osobitne cena záhradnej chatky.
V prípade, že aj vlastníkom záhradnej chatky ste sa stali v rovnakom čase ako vlastníkom pozemku, teda v roku 2005, vzťahuje sa na vás daňová povinnosť aj v prípade príjmu z predaja chatky.
Potrebujete radu? Napíšte. Petit Press, a. s., redakcia SME, Nám. SNP 30, 814 64 Bratislava
Autor: Tatiana Mazancová advokátska kancelária www.mazancova–lawoffice.sk