BRATISLAVA. Všetok svoj majetok odkazujem synovi. Avšak len pod podmienkou, že sa o mňa až do konca môjho života riadne postará a bude naďalej, aj po mojej smrti, zveľaďovať rodinný dom a majetok. Podmienky v takomto závete, ktorý pripomína dianie v romantických televíznych seriáloch, by podľa slovenského práva neplatili. Pravidlá závetu u nás určuje Občiansky zákonník. Ten podobné podmienky nepripúšťa, podobne ako nepripúšťa spoločný závet manželov. Pokiaľ máte deti a chceli by ste svoj majetok odkázať len jednému z nich, nesmiete zabudnúť „neposlušného“ potomka v závete vydediť.
Strach aj nízke
právne povedomie
Podľa odhadov iba päť až sedem percent poručiteľov spíše závet. Tento pomer potvrdzujú viacerí bratislavskí notári. Naša spoločnosť zatiaľ nevyspela natoľko, aby sa ľudia zaoberali myšlienkou prechodu majetkových práv v prípade ich smrti. „Stretla som sa s klientkou, ktorá si štyri razy zahovorila termín na závet. A štyri razy ho aj odhlásila, lebo bojovala so svojím podvedomím, a ako aj sama priznala, mala pocit, že už potom zomrie,“ hovorí o skúsenostiach z notárskej praxe Daniela Šikutová. „Inštitút závetu odkrývame veľmi pomaly. Ide do istej miery o tabuizovanú tému,“ mieni Šikutová.
K ďalším dôvodom podľa nej patrí nízke právne povedomie v tejto oblasti a poukazuje aj na vzťah k miere majetnosti spoločnosti, keď inštitút závetu využívajú viac ľudia v ekonomicky silnejších krajinách.
Notársky kandidát Marian Kováč je zasa presvedčený, že Slováci tak málo spisujú závety preto, lebo sú vo všeobecnosti spokojní s tým, ako sa dedí podľa zákona.
Bez potomkov jednoduchšie
Dedenie zo závetu (alebo aj testament, prípadne aj posledná vôľa) má prednosť pred dedením zo zákona. Avšak len za určitých predpokladov. Bez ohľadu na ostatných príbuzných, ako sú manžel, rodičia, súrodenci a podobne, môže spísať závet len taký človek – poručiteľ, ktorý nemá potomkov.
Poručitelia bez potomkov a manžela skutočne patria k najpočetnejšej skupine, ktorá sa rozhodne závet spísať. „Keď nemajú blízkych príbuzných, nechcú, aby majetok pripadol vzdialenejšej rodine, s ktorou nie sú v kontakte, ako sú súrodenci, synovci či netere. Majetok radšej zanechajú ľuďom, ktorí sa o nich starali,“ hovorí Kováč. Druhú početnejšiu časť poručiteľov predstavujú ľudia, ktorí pre nejakú roztržku v rodine nechcú, aby dedilo niektoré z detí. Vtedy je zvyčajnou súčasťou závetu aj listina o vydedení.
Formality sú dôležité
Aby posledná vôľa bola platná, musí ju poručiteľ prejaviť jednoznačne, určite a zrozumiteľne. Podľa právničky Tatiany Mazancovej sa musí jasne označiť osoba dediča alebo dedičov, ako aj podiel na majetku alebo veci a práva, ktoré mu alebo im majú pripadnúť.
Na podmienky uvedené v závete – napríklad, že dedič nadobudne dedičstvo len v tom prípade, ak niečo vykoná – sa neprihliada.
V závete musí poručiteľ pamätať na takzvaných neopomenuteľných dedičov. Sú nimi žijúci potomkovia poručiteľa (deti, vnuci, pravnuci a tak ďalej).
Ak ich platne nevydedil, potom by bol závet, ktorý by na nich nepamätal, v tejto časti neplatný. Manžel poručiteľa medzi neopomenuteľných dedičov nepatrí.
Pri spisovaní závetu je dôležité dodržať náležitosti stanovené zákonom. Spísať ho možno vlastnou rukou alebo v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice.
Poručiteľ musí byť osoba, ktorá má plnú spôsobilosť na právne úkony.
„Vzhľadom na to, že formálny nedostatok môže spôsobiť neplatnosť závetu, odporúčam spísať závet u notára vo forme notárskej zápisnice,“ radí Mazancová.
Ako spísať testament
Poslednú vôľu musí poručiteľ prejaviť jednoznačne a zrozumiteľne, musí jasne označiť osobu dediča alebo dedičov, ako aj podiel na majetku, alebo veci a práva, ktoré mu alebo im majú pripadnúť.
Závet môžete spísať vlastnou rukou, na stroji i počítači.
Závet napísaný vlastnoručne musí byť čitateľný a podpísaný.
Závet napísaný na stroji alebo počítači musí byť podpísaný vlastnoručne a pred dvoma súčasne prítomnými svedkami treba výslovne prejaviť, že listina vyjadruje poslednú vôľu. Svedkovia musia závet takisto podpísať.
Musí v ňom byť deň, mesiac a rok, kedy ste ho podpísali.
Ak závet nespĺňa spomenuté náležitosti, je neplatný.
Úradné overenie podpisu závetcu sa nevyžaduje.
Najčastejšie chyby
Závet neobsahuje dátum.
Závet napísaný na stroji alebo počítači podpíše iba závetca (podľa zákona ho v tomto prípade musia podpísať aj svedkovia, pred ktorými závetca prejavil, že listina vyjadruje poslednú vôľu).
Manželia spíšu spoločný závet. Slovenské zákony však spoločný závet viacerých poručiteľov neumožňujú. Východiskom je, že každý z manželov spíše samostatný závet.
Kto nemôže spísať závet
Maloleté osoby do pätnásť rokov.
Osoby úplne pozbavené spôsobilosti na právne úkony.
Osoby, ktorých spôsobilosť na tento právny úkon bola rozhodnutím súdu vylúčená.
Osoby konajúce v takej duševnej poruche, ktorá ich robí na tento úkon neschopnými.
Čo môžete odkázať
Všetok svoj majetok alebo jeho časť . Ak poručiteľ zriadi závet len na časť majetku, zvyšok zdedia zákonní dedičia.
Veci aj práva, napríklad právo doživotného užívania nehnuteľnosti zanechanej inej osobe.
Ak poručiteľ v závete ustanovil viacerých dedičov a neurčil podiely, ktoré sa im majú z dedičstva dostať, platí, že podiely dedičov budú rovnaké.
Zdroj: Advokátska kancelária JUDr. Tatiana Mazancová, Notárska kancelária JUDr. Kováč
U notára sa závet nestratí
Každý formálny nedostatok závetu môže spôsobiť jeho neplatnosť. Najistejšie je preto spísať závet u notára vo forme notárskej zápisnice. O spísanie závetu možno požiadať ktoréhokoľvek notára bez ohľadu na miesto bydliska poručiteľa.
Zriadenie závetu pred notárom má aj tú výhodu, že závet ostáva u notára a je zaevidovaný v Notárskom centrálnom registri závetov, čím sa predíde strate, zničeniu a zatajeniu. „Od roku 2003, odkedy register funguje, ľudia u notárov spísali vyše 22tisíc závetov,“ hovorí notársky kandidát Marian Kováč.
Ak sa rozhodnete ísť k notárovi, treba sa vopred objednať.
Budete musieť preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom alebo iným preukazom totožnosti.
V prípade, že všetok majetok závetca zanecháva jednej osobe, prípadne viacerým osobám v určenom pomere, nie sú potrebné žiadne ďalšie listiny.
Ak chce závetca dedičom zanechať jednotlivé veci (napríklad jednému dedičovi byt, druhému dom a tretiemu cenné papiere), treba doniesť aj doklady týkajúce sa majetku (výpis z listu vlastníctva, výpis z účtu majiteľa cenných papierov a podobne), aby bolo možné presne označiť majetok, ktorý jednotlivým dedičom zanecháva.
Spísanie závetu u notára aj s poplatkami stojí okolo 1500 Sk. Do ceny sa premieta aj to, či závet obsahuje ustanovenie o vydedení.
Aby bol závet platný, v niektorých prípadoch zákon notársku zápisnicu dokonca vyžaduje. Takú formu musia mať závety maloletých starších ako pätnásť rokov.
(ht)