Nedeľňajšie zábery z parížskeho predmestia Villiers –le–Bel pripomínali hrôzy pouličných nepokojov spred dvoch rokov. Horiace autá, rozbité okná výkladov malých obchodíkov a stovky policajtov v pohotovosti. Tak ako vtedy, aj teraz vyhnala do ulíc nahnevaných mladíkov z imigrantských štvrtí smrť dvoch tínedžerov.
V nedeľu večer dvaja mladí Francúzi vo veku 15 a 16 rokov narazili na motocykli do policajného auta, ktoré na predmestí hliadkovalo. Podľa polície išlo o kradnutý motocykel a obaja jazdci nemali helmy. Zomreli pri prevoze do nemocnice.
Zlyhala polícia?
Svedkovia obvinili políciu z toho, že utiekla z miesta havárie a nedovolila ľuďom pomôcť ťažko zraneným chlapcom. Brat jednej z obetí, Omar Sehhouli, žiada potrestanie zodpovedných policajtov.
Incident bol impulzom pre desiatky mladých výtržníkov, ktorí podpálili policajnú stanicu vo Villiers–le–Bel, a ďalšiu vydrancovali v susednom Arnouville. V plameňoch skončili aj dve garáže, niekoľko obchodov a benzínová pumpa.
Na miesto nepokojov dorazili policajti, ktorým však cestu zatarasila asi stovka výtržníkov horiacimi autami.
Polícii trvalo šesť hodín, kým dostala situáciu pod kontrolu. Podľa agentúry AFP úrady zatkli sedem ľudí a nemocnica musela ošetriť 25 zranených policajtov.
Štátny prokurátor už oznámil, že nariadil interné vyšetrovanie, ktoré má potvrdiť, či išlo o úmyselné zabitie a neposkytnutie pomoci človeku v nebezpečenstve.
Obavy z ďalšieho násilia
Prvé výsledky vyšetrovania generálnej inšpekcie IGPN však podľa denníka Le Monde vylučujú zodpovednosť polície za smrť chlapcov.
Príbuzní obetí už varovali, že ak sa prípad riadne nevyšetrí, zoberú spravodlivosť do vlastných rúk. Francúzi sa boja, že by sa mohla zopakovať situácia z roku 2005.
Sarkozy poúčal Čínu o ľudských právach
Aj keď francúzsky prezident Nicolas Sarkozy (na snímke Reuters) na svojej návšteve Číny podpísal s Pekingom najmä dohody na dodávky lietadiel Airbus či jadrových reaktorov do tejto ázijskej krajiny, pri rozhovoroch s prezidentom Chu Ťin–tchaom sa dotkol aj otázky dodržiavania ľudských práv a slobody médií.
Žiadal, aby Peking menej používal trest smrti a viac sa angažoval v susednej Barme. Aj keď jeho príhovor za novinárov ostal bez odpovede, francúzsky líder potešil čínske vedenie správou, že Paríž nepodporuje snahy Taiwanu o nezávislosť a prikláňa sa k politike „jednotnej Číny“. Obe krajiny sa zaviazali užšie spolupracovať na otázkach klimatických zmien.
(toh)
![]() |