Trh práce sa nezaobíde bez starších

Starší ľudia sú približne desať rokov ohrozenou skupinou na trhu práce. Podľa prieskumov medzi zamestnancami stojí za ich problémom nájsť prácu predovšetkým nezáujem firiem. Zamestnávatelia však už s nimizačínajú rátať.

Pre firmy je výhodné, keď má starších ľudí na pozíciách majstrov alebo mentorov. Odovzdávajú know–how mladšímPre firmy je výhodné, keď má starších ľudí na pozíciách majstrov alebo mentorov. Odovzdávajú know–how mladším (Zdroj: AP/SITA)

BRATISLAVA. Postaviť úspech firmy výlučne na mladých ľuďoch je krátkozraké, upozorňujú odborníci na tímovú prácu. Tvrdia, že vekovo vyvážené tímy dosahujú dlhodobo lepšie výsledky. Stále sú však bežné inzeráty typu: hľadáme dynamického, flexibilného človeka do mladého kolektívu. Táto formulácia naznačuje, že náborom neprejdú starší kandidáti.

Štyridsiatnici sú už ohrozený druh

Máte 39 rokov a myslíte si, že sa vás to netýka? Možno sa mýlite. Zatiaľčo úrad práce zaraďuje do kategórie „starších“ ľudí nad 50 rokov, v niektorých firmách je hranicou 40+.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už dnes má však každý šiesty Európan viac ako 65 rokov a o 40 rokov to bude dokonca každý tretí človek. „V roku 2010 bude pravdepodobne na trhu práce 47 percent ľudí vo veku od 55 do 64 rokov,“ hovorí sociologička Zora Bútorová.

Európa však už dnes čelí vážnemu nedo­statku pracovných síl. Spolu s klesajúcou pôrodnosťou firmám vypálila rybník životná filozofia dnešných mladých ľudí – generácie Y.

Tá chce kvalitný život a tomu zodpovedajú jej požiadavky na plat, možnosť kariérneho rastu, aj zosúladenie práce so súkromným životom.

Mladí neberú zamestnanie bez možnosti rastu

Mladí majú vysoké platové požiadavky a neuspokoja sa s pracovným zaradením, kde majú malé alebo pomalé vyhliadky na postup a profesionálny rast, sťažujú sa personálni manažéri mnohých firiem. „Mnohé pracovné pozície ich jednoducho nezaujímajú, pretože pre nich nepredstavujú dostatočnú výzvu. Majú iné kariérne zameranie ako staršia generácia,“ upozorňuje riaditeľ divízie ľudských zdrojov Slovenskej sporiteľne Martin Čambor.

SkryťVypnúť reklamu

Tretia kariéra a vitalizačný program

Vyľudnený trh práce donútil firmy zamýšľať sa nad využitím starších. V Česku predstavila spoločnosť Expertis projekt Tretia kariéra – využitie potenciálu 50+ a veľkí zamestnávatelia – Delvita, Danone, Lekkerland, či Raab Karcher – prejavili záujem. „Program má dve úrovne – jedna je určená HR a manažmentu a druhá ponúka Vitalizačný program pre zamestnancov,“ vysvetľuje Kateřina Dobiášová zo spoločnosti Expertis. „Veľký záujem prejavila Škoda auto, ktorá je ochotná investovať do vitalizačného programu.“

Tento program nekladie dôraz na trénovanie jednotlivých zdručností. „Dospeli sme k záveru, že najmä pre starších je oveľa prospešnejšie širšie zamyslenie nad budúcnosťou, nad svojimi možnosťami. A máloktorá firma sa zaujíma o to, ako vidia jej zamestnanci svoju kariéru v horizonte dvoch alebo štyroch rokov. A to je východisko pri aktivizovaní ich potenciálu,“ myslí si Dobiášová.

SkryťVypnúť reklamu

Firmy našli využitie pre zrelých ľudí

V čom sú vlastne mínusy staršej generácie? Podľa zamestnávateľov sú to najmä neznalosť jazykov a menšia flexibilita. Pomaly ale iste si však začínajú všímať aj plusy. Sú to:: väčšia lojalita, stabilita, rozvážnosť, zrelosť, emocionálna vyzretosť a dôslednosť.

A tak vznikajú koncepcie, ktoré objavili využitie „zrelých“ – back–office, účtovníctvo, klasická personalistika – to je riešenie Slovenskej sporiteľne. Mentori, kouči, majstri – ľudia ktorí odovzdajú skúsenosť a firemné know–how mladšej generácii. Firmy totiž prišli na to, že pri odchode starších do dôchodku stratila firma čosi veľmi dôležité. Náväznosť, znalosť postupov, kontaktov.

Problémom sú zatiaľ „vekovo slepé“ firmy, ktoré odmietajú rozlišovať medzi vekovými skupinami. „Lepšie výsledky prináša vekovo citlivý prístup, ktorý sa usiluje o rešpektovanie potrieb jednotlivých kategórií pracovníkov,“ hovorí Zora Bútorová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu