ZÁHREB. Zo včerajších parlamentných volieb v Chorvátsku mala vyjsť vláda, ktorá krajinu privedie do Európskej únie a NATO. Podľa prvých odhadov výsledkov chorvátskej televízie v nich tesne zvíťazila opozičná Sociálnodemokratická strana (SDP) vedená Zoranom Milanovičom so ziskom 34,6 percenta hlasov.
Vládnuce Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) premiéra Iva Sanadera však podľa odhadu zaostávalo len o niečo vyše percenta. Konečný výsledok mali navyše výrazne ovplyvniť hlasy zahraničných Chorvátov. Veľká časť z nich žije v susednej Bosne a patria k tradičným stúpencom HDZ.
Kým vládnuca pravica sa spoliehala najmä na sympatie starších ľudí a obyvateľov vidieka, sociálnych demokratov podporujú skôr mladí a obyvatelia miest. Veľkú zásluhu na tom má aj nový líder SDP Milanovič, ktorý v lete vystriedal bývalého premiéra Ivicu Račana po jeho úmrtí na rakovinu.
Televízny duel nebol
Bývalý amatérsky boxer a diplomat sa opakovane snažil o televízny duel s premiérom Sanaderom, ten však na jeho výzvy nereagoval.
Nech už voľby vyhrá ktokoľvek, podľa analytikov to na zahraničnú ani vnútornú politiku Chorvátska nebude mať zásadný vplyv. Pre obe strany je členstvo v únii a NATO prioritou. Ich programy sa odlišujú najmä v ekonomických otázkach.
Jasné je aj to, že ani jedna strana nezíska dostatok hlasov na vytvorenie jednofarebnej vlády. Víťaz si tak bude zrejme hľadať spojenca medzi piatimi menšími stranami, ktoré mali nádej dostať sa do parlamentu.
Sanaderove zásluhy
Najmä súčasný premiér Sanader urobil veľa pre zahraničnopolitickú akceptáciu HDZ. Stranu zbavil nacionalistického a autoritárskeho dedičstva po Franjovi Tudjmanovi. K dobru si môže pripísať aj vydanie bývalého generála Anteho Gotovinu obvineného z vojnových zločinov, ktorého mnohí Chorváti považovali za hrdinu, Medzinárodnému súdnemu dvoru pre bývalú Juhosláviu.
Vydaním Gotovinu padla najväčšia prekážka na ceste Chorvátska do únie. Krajina dúfa, že do roku 2010 sa stane jej 28. členom.
Autor: ma