Stanislav Harvančík fotografuje vtáky, hodiny na ne striehne v prírode. Zachytil ich pri kŕmení mláďat, pri hľadaní potravy a počas letu. Vyšla mu kniha Dravé vtáky Slovenska vo fotografii, čo je prvá publikácia svojho druhu u nás.
„K dravcom sa treba správať citlivo. Všetky sú chránené, na ich fotografovanie treba povolenie,“ hovorí Harvančík, fotograf a zoológ, ktorý pracuje v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.
V detstve si najväčšmi cenil záber výra skalného, dnes je to oddychujúci orlí pár v hniezde, ktorý je na obálke knihy. „Pamätám si presne, kedy som orlí pár odfotil. Bol to zážitok, na ktorý sa nedá zabudnúť. Striehol som naň dvanásť hodín, od rána od šiestej do večera. A nielen raz. Bol som stále v strehu, aby som neprepásol vhodný okamih. Orly sú veľmi inteligentné,“ povedal fotograf. Na orla kráľovského striehol na Ponitrí, no za orlom malým musel cestovať až do Španielska, kde ich žije najviac – štyritisíc párov.
Fotografovanie dravcov je tímová práca. Najskôr treba zistiť, kde sa zdržiavajú, zväčša na skale či na vysokom strome. Tam treba postaviť z dreva kryt. Pracovať treba čo najrýchlejšie, potom nafingovať odchod, tak vtáky oklamať, že všetci odišli. Fotograf musí byť v pozorovateľni ticho a bez pohybu. Dravce totiž majú výborný zrak a sluch. Harvančík používa oblek s kuklou na hlavu, akú majú lukostrelci. „V minulosti sme sa museli k hniezdam priblížiť na dvadsať – tridsať metrov, súčasná digitálna technika dovoľuje fotografovanie aj z väčších vzdialeností,“ hovorí lovec fotografií. „Dlho mi chýbal v zbierke hadiar krátkoprstý. Priateľ mi pomohol nájsť jeho jediné hniezdisko na východe Slovenska.“
Kniha približuje svet dravých vtákov Slovenska vo voľnej prírode. „Nič podobné ešte na Slovensku nebolo publikované,“ povedal predseda mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku Jozef Chavko. Ďalšia kniha bude o sovách.
FOTO – ARCHÍV STANISLAVA HARVANČÍKA