RUŽOMBEROK. HZDS si na mimoriadnom sneme v Ružomberku zmenilo stanovy. Všetci funkcionári sa budú voliť na štyri roky, nie na dva, ako to bolo doteraz. Princíp má spätnú platnosť, čo zaručí Vladimírovi Mečiarovi predsednícke kreslo až do roku 2011.
„Demokratický princíp zostáva, voľba je zdola nahor,“ povedal podpredseda Milan Urbáni. „Prvý rok sa oboznamovali s funkciami a druhý rok začali špekulovať a robiť intrigy, kto bude nové vedenie,“ zdôvodňoval.
VIDEO: HZDS zmenilo stanovy
Poslanec Ján Kovarčík zmenu vysvetľuje volebnými obdobiami parlamentu. Noví funkcionári strany sa teraz na kampaň môžu pripravovať takmer celé štyri roky.
VIDEO: Predsedom na 4 roky
Útočníkov potrestajú
„Dosť zaujímavým spôsobom sme vyriešili problém útočenia našich ľudí do vlastných radov,“ povedal Kovarčík o ďalších zmenách. Podľa neho sa zavádzajú „určité kritériá, akým spôsobom môže funkcionár konať v prípade nespokojnosti“. Členovia totiž majú v prípade, že sa chcú „vyžalovať“, postupovať podľa straníckej hierarchie a nemali by to určite robiť cez médiá. Zmena stanov vraj nijako nesúvisí s tým, že mal Mečiar na poslednom sneme protikandidáta – Tibora Mikuša.
„Je tam nový článok, ktorý hovorí o poškodzovaní záujmov strany,“ povedala poslankyňa Zdenka Kramplová. Sankcie podľa nej môžu ukladať regióny aj republikové predstavenstvo.
VIDEO: Funkcionári ĽS-HZDS budú kontrolovaní prísnejšieVeteškovci chýbali
Snem bol v podstate bez účasti Mečiarových vnútrostraníckych kritikov. Neprišiel Viliam Veteška, Tibor Mikuš a medzi delegátmi neboli ani ďalší z ich spojencov. Niektorých z nich posledný snem napriek nominácii z okresov nezaradil do republikového predstavenstva a preto neboli ani delegátmi snemu. Podľa informácií SME mali veteškovci len troch zástupcov spomedzi takmer 250 pozvaných delegátov.
Náhubkový paragraf?
„Už chýba len dôvetok, že nie je potrebné zvolávať ďalšie snemy ani orgány strany a všetko môžu mať až nadosmrti,“ reagoval na zmenu stanov • eden z Mikušových prívržencov Ľuboš Lackovič.
Podľa oponenta vedenia ide o odklon od zdravého života, ktorý by mal byť v každej strane. Zmenenú časť stanov o poškodzovaní jej dobrého mena označil za „náhubkové opatrenie“. Myslí si, že je to ďalšia vec, ktorá stranu dovedie do záhuby.
Politológ Grigorij Mesežnikov označil zmeny stanov za lukašenkovsko-turkmenbašiovské. Je to podľa neho veľmi nezvyklé a svedčí to o degradácii strany. „Predlžovanie funkčného obdobia bez toho, že by sa po zavedení zmeny neurobila ďalšia voľba, svedčí o oligarchizovaní a zabetónovaní skupiny, ktorá je momentálne vo vedení.“
Už chýba len dôvetok, že nie je potrebné zvolávať ďalšie snemy ani orgány strany a všetko môžu mať až nadosmrti.
Ľuboš Lackovič, Mikušov prívrženec
Mečiar utiekol zadným vchodom
Hlavný aktér snemu i sporu v koalícii Vladimír Mečiar sa aj na sneme vyhýbal novinárom. Odišiel z neho zadným vchodom.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar aj na sneme tajil pred novinármi svoje pocity z doteraz najvážnejšej koaličnej krízy. Médiám sa celý deň vytrvalo vyhýbal.
Novinári ho v sobotu mohli vidieť len zhruba desať minút – aj to z balkóna a zo vzdialenosti 20 metrov. Len takto krátko totiž mali povolené nakrúcať a fotiť v konferenčnej sále ružomberského hotela.
Rokovacia sála bola pre novinárov uzavretá a strážili ju ochrankári s vyholenými hlavami.
Ešte doobeda hovorkyňa strany sľubovala, že skúsi Mečiara prehovoriť, aby prišiel na tlačovú konferenciu k záverom snemu. Už okolo obeda však oznámila, že príde len podpredseda Milan Urbáni a ústredná tajomníčka Zdenka Kramplová. Urbáni tvrdil, že Mečiar pôjde do Černovej položiť veniec. Časť novinárov preto predsedu čakala v Černovej.
Mečiar však v snahe vyhnúť sa médiám nešiel ani do Černovej. Dal si poslať šoféra k zadnému vchodu. Ten, aby ušiel autám s novinármi, neváhal jazdiť ani v protismere. Bleskovo naložil svojho šéfa a audi s predsedom HZDS namiesto kladenia vencov zamierilo vysokou rýchlosťou smerom k Trenčianskym Tepliciam.
(knm)
Jureňovým nástupcom môže byť Kramplová
Mečiar vraj meno nástupcu Miroslava Jureňu stále nevyslovil. Uvažuje sa však aj o Zdenke Kramplovej.
Strana Vladimíra Mečiara začína hľadať nástupcu odvolaného ministra Miroslava Jureňu. Zdroje z jej vedenia tvrdia, že by malo ísť určite o osobu, ktorá sa dá dobre mediálne predať.
Okrem europoslanca Petra Baca, bývalého tieňového ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka a poslanca Pavla Džurinu sa v strane čoraz viac začalo hovoriť o ústrednej tajomníčke Zdenke Kramplovej. Tá patrí k najbližším Mečiarovým spolupracovníkom a často je sprostredkovateľom medzi ním a zvyškom strany. V HZDS sa pritom už pri možnom odchode Štefana Harabina hovorilo, že by pre stranu bolo výhodné, keby do vlády nastúpila energicky vystupujúca žena.
Bývalá ministerka zahraničia Kramplová pritom má určité skúsenosti aj s poľnohospodárstvom. Vyštudovala vysokú školu poľnohospodársku v Bulharsku. Svoju kariéru začínala v JRD Vinohrady.
„Nevyjadrujem sa k veciam, čo by mohlo byť, keby,“ povedala Kramplová.
Iné zdroje z vedenia strany však o Kramplovej pochybujú pre jej vnútrostranícke úlohy.
Vladimír Mečiar s konkrétnym menom nevyšiel a má to byť práve on, na ktorého pokyn sa čaká.
„Neoslovil ma nikto,“ povedal exminister a súčasný europoslanec Peter Baco. Na otázku, či by ponuku prijal, odpovedal neviem. Tvrdil však, že má rád prácu v Európskom parlamente, kde je vraj platný pre Slovensko.
„Zatiaľ ma nikto neoslovil,“ povedal ďalší z kandidátov – poslanec Pavol Džurina.
O Džurinovi, ako o možnom kandidátovi na ministra pôdohospodárstva, sa hovorilo už v roku 2006. Vtedy sa však Mečiar rozhodol pre Jureňu, ktorý bol predtým tieňovým štátnym tajomníkom tohto rezortu.
Možní kandidáti
Zdenka Kramplová – ústredná tajomníčka HZDS
Peter Baco – poslanec Európskeho parlamentu
Stanislav Becík – šéf farmy v Dvoroch nad Žitavou
Pavol Džurina – poslanec NR SR
Kramplová vyštudovala poľnohospodárstvo v Bulharsku. SME – JÁN KROŠLÁK |
Za predsedníckym stolom sedel Vladimír Mečiar vedľa odchádzajúceho ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. SME – JÁN KROŠLÁK |
Autor: Text, video: Miroslav Kern