BRATISLAVA. Predseda Smeru Robert Fico povedal, že by sa HZDS mohlo Smeru pomstiť za odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.
„Akýkoľvek pokus vedenia HZDS trestať Smer za svoj principiálny postoj v tejto kauze bude znamenať koniec vládnej koalície,“ hovoril premiér vo víkendových diskusiách, kde nemal žiadneho politického partnera do diskusie.
Podľa Fica by prípadný pád predsedu parlamentu Pavla Pašku s pomocou koaličných poslancov znamenal, že „jednoducho zatvoríme dvere a nemáme sa o čom baviť“. O Paškovi by sa mohlo hlasovať na návrh opozície dnes alebo zajtra.
HZDS napriek víťazstvu Smeru neprestalo premiérovi posielať ostré odkazy.
„Ako keby sme parlamentarizmus chceli vtesnať do jedného ústredného výboru, do jedného ideologického tajomníka, do jedného manipulátora verejnej mienky. S tým však nemôžeme súhlasiť,“ odkázal Ficovi odchádzajúci minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.
Predstavitelia HZDS tvrdia, že nebudú hlasovať za Paškovo odvolanie. Jureňa si myslí, že by Paška mal byť odvolaný, lebo má politickú zodpovednosť za chybu ako on v prípade pozemkov. Napriek tomu nechce hlasovať za jeho odvolanie.
V kuloároch sa povráva, že pri Paškovom odvolávaní HZDS pripravuje „prekvapenie“. Smer chce, aby parlament neschválil program mimoriadnej schôdze o Paškovi a skončila by sa skôr, ako sa začne. To však HZDS nemusí podporiť.
Koaličná kríza môže mať dozvuky
Hoci sa koaličná kríza rozhodnutím HZDS zostať vo vláda zdanlivo skončila, jej dozvuky môžu trvať dlhý čas – a možno i do konca volebného obdobia.
VIDEO: HZDS zostane vo vládnej koalícii
KAMERA: Ján Krošlák
To, že sa kríza ešte definitívne neskončila, naznačil aj premiér Robert Fico. Cez víkend povedal, že ho neuspokojila odpoveď Vladimíra Mečiara na otázku previazania nových majiteľov pozemkov s jeho hnutím.
„Malé dozvuky budú určite. Neprekvapilo by ma, keby na rokovaní o odvolávaní Pavla Pašku viacerí predstavitelia HZDS ostro kritizovali predsedu parlamentu a potom by nehlasovali za jeho odvolanie“, povedal politológ László Öllős.
Mečiar je vynaliezavý
Analytik si myslí, že spôsoby pomsty môžu byť rôzne, pretože „Mečiar je veľmi vynaliezavý a vymyslí si všeličo možné“.
Kauza sa podľa Öllősa neskončila, pretože nie je vymenovaný nový minister a nie je isté, či by Fico akceptoval akéhokoľvek nominanta.
Premiér napríklad zjavne zaváhal s odpoveďou na otázku v televízii Markíza, či by za ministra pôdohospodárstva vymenoval aj samotného Vladimíra Mečiara.
Vzťahy medzi Mečiarom a Ficom však Öllős považuje za dlhodobo a možno i trvalo narušené. Premiér sa naviac prvýkrát úplne otvorene rozhodol pre „verbovanie“ voličov i členov HZDS. To by podľa analytika mohlo ukazovať, že môže mať skutočný záujem Mečiarovu stranu pohltiť – a to nielen čo sa týka voličov.
Koaliční politici sú optimisti
Politici z vládnej koalície naopak predpokladajú, že rozhodnutie HZDS koniec krízy znamená.
„Je jasné, že táto kríza vzťahy trochu narušila, takže je potrebné ich liečiť,“ povedal predseda poslaneckéhu klubu Miroslav Číž. To by sa malo diať tak, že by sa koaliční politici pozornejšie počúvali, viac sa stretávali a hľadali do budúcnosti spôsoby komunikácie, ktoré by situáciu nezopakovali. Možnosť drobných malých odplát komentovať nechcel.
HZDS chce inú komunikáciu
„Ešte zajtra zaujmeme politické stanovisko k odvolaniu Pašku a potom treba definitívne politické rozhovory a preventívne kroky, aby k takýmto veciam nedochádzalo,“ myslí si podpredseda HZDS Milan Urbáni. Poslanec ich chápe tak, aby sa politická taktika a stratégia jednotlivých strán nerobila cez médiá, ale medzi koaličnými partnermi. „O veciach treba diskutovať preventívne, dopredu a nie, keď už sú na stole.“ Problémy v koalícii však stále budú, pretože „o tom je vládnutie“.
„Myslím, že rozhodnutie HZDS bolo strategickým rozhodnutím, čiže s dlhším časovým intervalom do budúcnosti,“ odhadol predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Takéto rozhodnutie by mohlo podľa poslanca prekryť budúce problémy. Nemyslí si, že by problémy mohli vážne narušiť vzťahy medzi Ficom a Mečiarom. „Sú to dostatočne vyspelí politici, aby vedeli potlačiť svoje osobné veci.“
Fico chce postaviť úplne nový fond
BRATISLAVA. Kauza Bríza by sa mala podľa premiéra Roberta Fica skončiť kompletným prebudovaním Slovenského pozemkového fondu. Premiér dokonca hovorí o budovaní úplne novej inštitúcie.
„Nová štruktúra pozemkového fondu znamená zbúrať to a postaviť všetko od začiatku,“ povedal Fico.
Podrobnosti však premiér nepovedal. Vyhlásil len, že väčšiu právomoc by mal mať parlament.
Opozícia: kontrolovať má vláda, akurát lepšie
Podľa exministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (SMK) je to „nezmyselné“. „Fond patrí ako výkonný orgán pod vládu, ktorá môže podobným škandálom v budúcnosti zabrániť tým, že bude lepšie vykonávať svoju kontrolnú funkciu.“
Exminister tiež upozorňuje, že fond sa parlamentu zodpovedá aj dnes, ktorý tam môže chodiť na poslanecké prieskumy.
Zmrazenie
Ako populistický vníma opozícia návrh premiéra Fica, aby vláda „zmrazila“ ďalšie prevody pôdy na reštituentov, kým sa neprijmú pravidlá pre transparentné fungovanie Slovenského pozemkového fondu.
„Zmrazenie zmlúv nič nerieši. Premiér sa tým len snaží zakryť, že konal až vtedy, keď vyšlo najavo, že sedemdesiat percent pozemkov na fonde rozdeľoval Smer,“ myslí si poslanec Pavol Frešo (SDKÚ) z parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo.
V platenej správe po vypuknutí pozemkového škandálu to premiérovi Ficovi vytkol Vladimír Mečiar.
Podľa Freša by mal preto Fico najskôr dotiahnuť vyvodenie personálnej zodpovednosti za pozemkový škandál a odvolať celé vedenie fondu, vrátane nominantov Smeru, čo však premiér odmieta.
Exminister pôdohospodárstva Simon navyše upozorňuje, že zastavenie prevodov môže spôsobiť právne problémy.
„Existuje skúsenosť s prieťahmi v konaní, takže ak treba tie zmluvy zmraziť, určite by to nemalo trvať viac ako mesiac,“ hovorí Simon.
Marek Vagovič
Opozícia: Jureňa chcel viac kompetencií
SDKÚ aj SMK odmietajú zodpovednosť za kauzy Slovenského pozemkového fondu počas ich vlády.O podobných zmluváchvraj nevedeli.
Hoci k netransparentným prevodom pozemkov dochádzalo aj za vlády Mikuláša Dzurindu, opozícia tvrdí, že nemá problém so zverejnením všetkých zmlúv s reštituentmi.
Prečo potom pred niekoľkými týždňami v parlamente nepodporila návrh, ktorý by to umožnil? „Opozícia sa vtedy nezúčastnila hlasovania pre spôsob, akým viedol schôdzu predseda parlamentu Paška,“ hovorí poslanec SDKÚ Pavol Frešo.
Denník SME informoval, že k podozrivým prevodom lukratívnej pôdy dochádzalo aj v čase, keď bol na čele pozemkového fondu nominant SMK František Hideghéty. V jednej z káuz, ktorú preveruje aj polícia, je zapletený aj bývalý šéf fondu v Banskej Bystrici Dušan Caban, nominant SDKÚ. Podľa vyšetrovateľov prišiel štát nesprávnym určením ceny pôdy o vyše 40 miliónov korún.
Obidve strany tvrdia, že o ničom nevedeli, hoci systém prideľovania pozemkov, ktorý umožnil, aby sa dostala k parcelám v Tatrách aj firma blízka HZDS, funguje už roky.
„Samozrejme, neviem sa zaručiť za všetkých ľudí, ktorí boli vtedy v orgánoch fondu. Ako minister som však na nič podozrivé nenarazil,“ tvrdí bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon z SMK.
Poslanec Frešo odmieta aj kritiku exministra Jureňu, že opozícia vlani nehlasovala za odpolitizovanie orgánov fondu. „Ten návrh bol predovšetkým o tom, že orgány fondu by nemenovala vláda, ale rovno minister, čím by sa rozšírili jeho kompetencie.“ Podľa neho chcel navyše Jureňa presadiť, aby sa do orgánov fondu „pod rúškom odbornosti dostali aj lobisti“. Členmi dozornej či správnej rady by totiž mohli byť aj podnikatelia, ktorí majú od fondu prenajaté pozemky.
Stĺpček Mariána Leška
Prednosť nemá nik
Premiér čelí následkom svojej vlastnej voľby. Lebo to, čo sa deje v koalícii, ohlasovali mnohí už po správe, že v koaličnej zostave bude aj HZDS so svojím konfliktotvorným predsedom.
Tak ako viacerí pred ním, aj šéf Smeru uveril, že to bude práve on, komu sa podarí vykázať Mečiara do patričných medzí. Keďže sa mu to nepodarilo po dobrom, čiže ústupkami, musel na to ísť po zlom. Odchod Brízu a odvolanie Jureňu s potešením privítal každý, komu záleží na tom, aby vo verejnom živote nebolo možné úplne všetko.
Pre verejný život je iba dobre, ak premiér hovorí, že koaličná zmluva nemôže mať prednosť pred ústavou. Táto zásada však platí aj v inej podobe. Prednosť pred ústavou nemôže mať ani predseda parlamentu a podpredseda strany Smer. Nemá ju dokonca ani vtedy, keď o ňom hlasujú poslanci koaličnej strany s maslom na hlave.