BRATISLAVA. Veľký ukrajinský hladomor uznalo ako genocídu 14 krajín vrátane Spojených štátov či Kanady. Z ukrajinských susedov tak urobil už maďarský aj poľský parlament.
Slovenský parlament by sa mal ukrajinským hladomorom zaoberať na najbližšom zasadaní, potom čo návrh o uznaní genocídy na Ukrajine predložila strana KDH. Podľa jej poslanca Pavla Minárika „normálny parlament by to aj vzhľadom na dobré vzťahy s Ukrajinou schválil už dávno.“
Strana Smer podľa Borisa Zalu ešte nie je rozhodnutá, či zákon podporí a chce počkať na právnu analýzu. „Genocída je právny pojem a nie je jasné, či to, čo sa stalo na Ukrajine, do toho zapadá, aj keď nepopieram, že išlo o Stalinov teror,“ povedal Zala. Jeho straník Dušan Čaplovič podobne ako ruská strana rovno hovorí, že o genocídu nešlo.
„Najväčší problém je ten, že interpretáciou histórie sa zaoberajú parlamenty,“ hovorí Alexander Duleba, analytik Spoločnosti pre zahraničnú politiku. Podľa neho nie je jasné, či išlo o genocídu jedného národa proti druhému.
„Definitívne išlo o genocídu namierenú Stalinovým režimom proti Ukrajincom,“ myslí si naopak historik Univerzity Mateja Bela Michal Šmigeľ. „Vychádzam z definície genocídy, kde sa hovorí o úmyselnom sťažení životných podmienok. A ukrajinský hladomor bezpochyby bol umelo vyvolaný,“ dodal Šmigeľ.
Autor: rek