Ukrajinci nielen doma, ale aj vo viacerých krajinách vrátane Slovenska si dnes pripomínajú 75. výročie veľkého hladomoru.
Ten bol dôsledkom Stalinovej brutálnej politiky násilnej kolektivizácie, na ktorú doplatili najviac Ukrajinci. Odhaduje sa, že v rokoch 1932 – 33 zomrelo vyhladovaním okolo 8 miliónov ľudí.
Kyjev hladomor považuje za genocídu, čo sa zatiaľ neúspešne snaží presadiť aj rezolúciou na pôde OSN. Naráža najmä na odpor Ruska, ktoré ako nástupnícky štát označenie genocída odmieta. „Je to pozostatok postsovietskej mentality,“ hovorí ukrajinská veľvyslankyňa na Slovensku Inna Ohnivecová. Ruská strana argumentuje, že ide o jednostranné videnie problému, ktoré hrá na nacionalistickú strunu.
Vrchol ukrajinského hladomoru bol na jar 1932. Podľa ukrajinských odhadov vtedy každú minútu zomrelo vyhladovaním 17 ľudí, každý deň tak zahynulo asi 25–tisíc Ukrajincov. Kyjevská oblasť napríklad prišla až o polovicu svojich obyvateľov.
O presadenie hladomoru ako genocídy sa usiluje ukrajinský prezident Viktor Juščenko už niekoľko rokov. Pred rokom nechali na Ukrajine odtajniť tajné materiály KGB, ktoré majú dokazovať cielenú kampaň proti Ukrajincom.
Faktom je, že v čase hladomoru bola na Ukrajine dobrá úroda a Sovietsky zväz ju predával v zahraničí.