Jureňa skončil v maštali. HZDS ostáva

Miroslav Jureňa odvolanie emocionálne nezvládol. Nahnevaný trieskal päsťou do stola pri družstevnej maštali plnej kráv.

Netradičná tlačovka odchádzajúceho ministra Jureňu sa konala pred maštaľou na družstve v bratislavských Vajnoroch.Netradičná tlačovka odchádzajúceho ministra Jureňu sa konala pred maštaľou na družstve v bratislavských Vajnoroch. (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Lukratívne pozemky pod Tatrami v rukách ľudí blízkych Vladimírovi Mečiarovi včera ukončili ministerskú kariéru Miroslava Jureňu.

VIDEO: Fico navrhol Gašparovičovi odvolať Jureňu


KAMERA: Silvia Pňačková

Premiér Robert Fico splnil svoju hrozbu a prezidentovi odniesol návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.

K vysvetleniu, prečo tak urobil deň pred snemom HZDS, pridal nepriamy odkaz, aby členovia Mečiarovej strany nenasledovali svojho šéfa a zostali vo vláde.

„Považujem za veľmi zlé, ak pán Mečiar uvažuje o rozbití dobrej sociálne orientovanej vládnej koalície len pre škandalózne prevody pozemkov,“ povedal Fico. Odvolanie ministra je podľa neho štandardným krokom. Je na ľuďoch z HZDS, čo urobia a Fico verí, že sa rozhodnú správne. Vladimír Mečiar má podľa neho na „potrestanie“ strany odchodom do opozície právo.

Fico na otázku, či by v prípade rozpadu koalície uprednostnil nové voľby alebo menšinovú vládu, neodpovedal.

Aj prezident Ivan Gašparovič pripustil, že situácia je vážna. Jureňa sa podľa neho nemôže zbaviť zodpovednosti.

Koho prezident poverí dočasným vedením Jureňovho ministerstva, sa ešte nerozhodol.

Odvolaný minister zúril. Na tlačovke pred maštaľou búchal päsťou do stola a obviňoval Fica z uplatňovania dvojakého metra. Vykričal mu prípad Hedvigy Malinovej, prešľapy ministerky Viery Tomanovej i kauzu Ikores. Vzápätí však povedal, že si dokáže aj napriek tomu predstaviť fungovanie v takejto koalícii.

HZDS asi zostane

Napriek Ficovým obavám o osud koalície, HZDS zrejme zostane. „Som si tým istý,“ povedal SME podpredseda HZDS Milan Urbáni. Už pred včerajším večerným rokovaním predstavenstva strany veril, že sa vysloví za zotrvanie v koalícii.

VIDEO: Poslanci HZDS hovoria o situácii v hnutí a koalícii


KAMERA: Ján Krošlák

Podobný názor má aj poslanec Ján Kovarčík. Ten však povedal, že na začiatku predvčerajšieho rokovania politického grémia strany prevažoval názor, že by HZDS malo z koalície odísť. „Tá diskusia prebiehala veľmi dlho a ja som za to, aby sme zostali. Samozrejme, na určitej kvalitatívnej úrovni a za istého správania partnerov.“

Mečiar pred pár dňami tvrdil, že ak Fico odvolá jeho ministra, dá návrh na odvolanie premiéra.

Včera povedal, že si nemyslí, že súčasná koalícia vydrží celé štyri roky a ani to, že bola jediným a najsprávnejším riešením.

Ficov dvojaký meter

Za zachovanie v koalícii je aj odvolaný minister Jureňa. Fica však skritizoval tak, že pritom búchal do stola. Povedal, že premiérov podpis pod koaličnou zmluvou preňho nemá žiadny význam, lebo ju porušuje. Fico má tiež podľa neho dvojaký meter, lebo svojich ministrov za škandály neodvolal.

„Prečo nemá ten istý meter na ministra vnútra za nedoriešenú Hedvigu Malinovú? Prečo nemá ten istý meter na pani Tomanovú? Prečo nemá ten istý meter vo vzťahu k ministrovi obrany za podozrenia s firmou Ikores? Alebo za Nováky?“ pýtal sa Jureňa.

Odchádzajúci minister tiež potvrdil, že HZDS uvažuje nad jeho nomináciou za podpredsedu parlamentu namiesto neposlušného Viliama Vetešku. „Táto alternatíva je možná,“ povedal.

Mečiar to však poprel. „Nikdy sme o tom nerozprávali.“

Čo sa môže diať

Podľa viacerých politikov je najpravdepodobnejšie to, že koalícia bude pokračovať v tejto zostave ďalej bez toho, aby HZDS spôsobilo Smeru akýkoľvek problém.

Prvá vážna skúška bude v pondelok, keď sa bude hlasovať o odvolaní predsedu parlamentu a podpredsedu Smeru Pavla Pašku. HZDS sa podľa vyjadrení poslancov zdrží, je však možné, že za Paškovo odvolanie zahlasujú. Robert Fico sa potom bude musieť rozhodnúť, čo ďalej. Či Pašku obetuje a prehltne to, alebo ukončí vládnutie s HZDS.

Fico má po prípadnom Paškovom odvolaní okrem podania demisie možnosť vládnuť bez HZDS, iba s podporou časti jeho klubu. Mečiarov klub by sa tak rozbil už niekoľkýkrát a jeho strana by to zrejme v nasledujúcich voľbách neprežila.

Ak by sa Mečiar rozhodol odísť z vlády, môže dať návrh na vyslovenie nedôvery Ficovi. Otázne je, či by to prešlo. HZDS bez Viliama Vetešku a Tibora Mikuša má spolu s SDKÚ, SMK a KDH bez piatich Palkovcov iba 74 hlasov.

Predčasné voľby sú vtedy, ak za ne zahlasuje 90 poslancov, alebo ak sa nepodarí po podaní demisie zostaviť na trikrát novú vládu.

Fico: Dobré meno je viac ako stolička

Predseda vlády ROBERT FICO súhlasil s rozhovorom pre denník SME len cez e­mail. Preto nebolo možné na odpovede reagovať doplňujúcimi otázkami. Štandardný rozhovorna vnútropolitické témyod momentu, keď sa stal premiérom, odmieta.

Stačí vám v situácii, keď je evidentné, že za pozemkovou kauzou je firma prepojená na Vladimíra Mečiara, hlava ministra Jureňu? Ako vnímate úlohu predsedu HZDS v tomto škandále?

„Za to, že bývalý námestník Slovenského pozemkového fondu, nominant HZDS Bríza, organizoval škandalózne prevody pozemkov, politicky plne zodpovedá minister Jureňa. HZDS si v štatúte fondu vynútilo, že tohto námestníka môže vymenúvať a odvolávať len minister pôdohospodárstva. Navyše, minister umožnil nástup kontrolných orgánov do fondu až v polovici mája 2007, pričom pán Bríza podpisoval škandalózne zmluvy do 10. apríla 2007, keď bol na fonde sám a keď ho kontroloval len minister.“

Ak hovoríte o principiálnosti a nezlučiteľnosti podobných káuz s touto vládou, prečo ste sa s HZDS dávno nerozišli? Prvá podozrivá zmluva bola predsa medializovaná už pred piatimi mesiacmi, na čo ste tak dlho čakali?

„Je rozdiel medzi jedným nominantom HZDS, ktorý konal, ako konal, a celou stranou. Spolu s SNS a HZDS sme pre ľudí urobili viac ako predchádzajúca vláda za osem rokov. V tomto chceme pokračovať, nie však za každú cenu. Ľudia v HZDS si musia vybrať, či budú podporovať prešľapy nominantov tejto strany a nechajú sa zatiahnuť do opozície, alebo či chcú s nami robiť normálnu vládnu politiku. Pokiaľ ide o čakanie, obdobie od vzniku škandálu po jeho riešenie sa môže zdať dlhé, prepojenia nových majiteľov na HZDS však vyšli najavo až neskôr. V každom prípade, v slovenskej politickej histórii ide o prvý prípad, keď môže viesť štandardné vyvodenie politickej zodpovednosti k rozpadu vlády, ktorá má obrovskú podporu verejnosti.“

Ak HZDS odíde z vládnej koalície, máte pripravený variant, ako budete ďalej vládnuť?

„To je zatiaľ špekulatívna otázka. Ale čo je to za nezmysel? Nominant HZDS urobí prešľap, predseda vlády sa rozhodne vyvodiť úplne bežnú zodpovednosť a vedenie HZDS rozbije vládu, lebo som konal, ako sa má? Som pripravený aj na tento variant, ale bolo by mi ľúto ľudí v HZDS, že by boli takto zneužití.“

Je reálne, že niektorí poslanci HZDS by v prípade, že strana ako celok odíde do opozície, naďalej podporovali vašu vládu?

„HZDS sa musí rozhodnúť, či chce ako celok kryť prešľapy úzkej skupiny nominantov strany, alebo sa od nich dištancuje a bude pokračovať v plnení vládneho programu. Je to len na ľuďoch v HZDS. Samozrejme, že pripúšťam rozpad koalície, pretože pre mňa je dobré meno Smeru a celej vlády dôležitejšie, ako možnosť sedieť na stoličke premiéra ako chrapúň. Ako človek, ktorý privrel oči nad vecami, ktoré sa obísť nedajú. Radšej prídem o mocenskú pozíciu a zachovám si tvár, akoby som mal zostať premiérom bez tváre.“

Jureňa tvrdí, že máte iný meter na svojich ministrov Kaliňáka (kauza Hedviga), Tomanovú (kauza Privilégium), Kubiša (zneužívanie služobného auta), Kašického (tragédia v Novákoch, kauza Ikores). Prečo ste dodnes nevyvodili dôsledky aj za ich prešľapy, respektíve za chyby, ktoré sa stali v ich rezortoch?

„V prípade štátneho tajomníka (Záhumenského – poz. red.) na Jureňovom ministerstve som konal okamžite, v ostatných prípadoch nebol dôvod na odvolanie ministra. Žiadny človek v koalícii vrátane mňa nemá takú cenu, aby sme sa ho nezbavili, keď očividne zlyhá. Na vystúpenie ministra Jureňu v maštali nebudem reagovať, pretože neovládal svoje pocity a hnev.“

Je evidentné, že na pozemkovom fonde sa dejú netransparentné veci už roky. Podporíte požiadavku opozície aj exministra Jureňu, aby sa zverejnili všetky zmluvy s reš­tituentmi? Pripravujete aj iné legislatívne zmeny, aby už k podobným škandálom nedochádzalo?

„Nech sa zverejní všetko za ostatné roky. Novinári by sa mali pozrieť najmä na perníkovú chalúpku bývalého riaditeľa fondu (Františka Hideghétyho – pozn. red.) za SMK. Myslím, že v otázke pozemkového fondu by sme mali postupovať, ako keď sa na vojenskom útvare stratí bojová zástava. Útvar sa rozpustí a vytvorí sa nový, s úplne inými pravidlami. Nič nemá takú hodnotu ako dôvera ľudí v politikov, že sa chcú postaviť proti rakovine korupcie a klientelizmu, ktorá nás trápi desaťročia. Opozícia nemá po ôsmich rokoch škandálov žiadne právo na moralizovanie a kritiku. Keby existovala štipka spravodlivosti, tak ľudia ako Dzurinda, Mikloš, Kaník či Zajac sedia 160 rokov vo väzení, a to po tom, čo im ešte polovicu trestu odpustili.“

Ako chcete docieliť, aby sa pozemky v Tatrách vrátili štátu? Podľa viacerých právnikov je to veľmi komplikované, až nemožné.

„Zabezpečil som generálnemu prokurátorovi všetky podklady, má v rukách právne nástroje, ako s pozemkami pohnúť. Kus práce môže urobiť aj kataster. Bol by som šťastný, keby sa nám spoločnými silami podarilo veci dať do pôvodného stavu. Bude to však naozaj komplikované.“

Marek Vagovič
Opozícia chystá odvolávanie premiéra

SDKÚ, SMK a KDH chce, aby Fico splnil ich tri podmienky.

Opozičným stra­nám nestačí odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. Po včerajšom stretnutí predložili premiérovi Robertovi Ficovi tri požiadavky. Ak ich vraj do utorka nesplní, navrhnú parlamentu jeho odvolanie. Opozícia chce, aby Fico zaručil, že sa pozemky vrátia do vlastníctva štátu, vymenil celé vedenie Slovenského pozemkového fondu a sľúbil zverejnenie všetkých zmlúv, ktoré fond uzatvoril od roku 1993.

VIDEO: Opozícia chce odvolať Fica


KAMERA: Miroslav Kern

Opozícia ešte pred pár dňami rozbiehala pokus o odvolanie Jureňu. Fico ju však predbehol.

„Pán predseda vlády hrá neobyčajne cynickú a falošnú hru. Nekoná principiálne, koná veľmi účelovo. Navyše (...) sa správa ako veľký bača, pretože nakúpil dostatok ovečiek,“ zdôvodňoval predseda SDKÚ Mikuláš Durinda.

Pavol Hrušovský z KDH povedal, že jeho strana bude situáciu okolo pozemkov považovať za vyriešenú až vtedy, keď sa pozemky vrátia štátu.

Podľa predsedu SMK Pála Csákyho by bolo škandálom celoeurópskeho formátu, ak by sa Jureňa stal podpredsedom parlamentu – tak ako sa to povráva v okolí HZDS.

Do situácie sa zamiešala aj skupina poslancov za KDH okolo Vladimíra Palka.

„Tento návrh je dnes, keď vrcholí spor Fica a Mečiara, uskutočniteľný práve s pomocou Mečiarových hlasov, ale je potrebné zabrániť tomu, aby sa Robert Fico vrátil ešte silnejší po predčasných voľbách, než je teraz,“ povedal Palko. Poslanec si myslí, že prípadná vláda SDKÚ s Mečiarom „by bola tragédiou, lebo by ešte viac posilnila Fica. Bol by jediný bojovník proti korupcii a opozícia spojená s Mečiarom by bola korupčnou.“

Dzurinda na výzvy palkovcov reagoval vetou: „Týmto pánom by viac slušalo, keby mlčali. Už jednu vládu rozbili. Mohlo to byť dnes celkom inak.“ Povedal, že otázka odvolávania Fica je principiálna a nemieni špekulovať o mož­ných scenároch, ktoré by priniesli predčasné voľby.

Hrušovský podotkol, že palkovci koalíciu nerozbili.

(knm, mož)
Stĺpček Petra Schutza
Etuda a hnev

Ani petície Zväzu chovateľov oviec a kôz, Združenia spracovateľov mäsa, ktoré sa hrnuli na Úrad vlády (chýbala už len Federácia slovenských dojníc), neodvrátili hnev boha Dia. Jureňova maštaľná etuda, ktorú zahral na rozlúčku, je emblematická chvíľa tejto koalície a má byť zvečnená v albu­moch ako zápis pre pamäť.

Robert Fico má dobrú hru s vynikajúcimi kartami. Bez bázne a hany vyzval Mečiara, aby vytiahol vyšší tromf, ak sa nebojí. Vidieť do hlavy predsedu HZDS nikto nevidí. Ak je rozhodnutý zabojovať s celou stranou, ktorá si želá zostať pri válovoch i bez ich včera zosadeného správcu, tak nemohol prepočuť signál z opozície, že predčasných volieb sa veľmi báť nemusí. Dokonca ani s rozbitým poslaneckým klubom. SDKÚ, SMK a KDH s ním debatovať nesmú a nemajú o čom, ale Fico na čele menšinovej vlády je predstava, ktorá významne posúva a mení politickú realitu.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 399
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 851
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 438
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 134
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 886
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 368
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 909
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu