BRATISLAVA. Premiér Robert Fico nevidí dôvod, aby po Branislavovi Brízovi odstúpilo aj celé vedenie Slovenského pozemkového fondu, vrátane nominantov Smeru. Za škandalózne prevody pôdy, ktoré podľa Fica organizoval nominant HZDS a bývalý námestník fondu Bríza, nesie plnú politickú zodpovednosť minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS. Fico včera dal prezidentovi návrh na jeho odvolanie.
„HZDS si v štatúte fondu vynútilo, že tohto námestníka môže menovať a odvolávať len minister pôdohospodárstva. Pán Bríza navyše podpisoval škandalózne zmluvy do 10. apríla 2007, keď bol na fonde sám, a keď ho kontroloval len minister,“ povedal Fico pre SME.
Fico: Jureňa brzdil kontrolu
S požiadavkou na odchod celého vedenia fondu najskôr prišlo HZDS. Keď to premiér odmietol, Mečiarova strana sa už k nej nevrátila.
Vo štvrtok ju zopakoval predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, ktorý Ficovi pohrozil, že ak to neurobí, jeho strana predloží v parlamente návrh na odvolanie samotného premiéra.
Smer má v správnej aj dozornej rade fondu väčšinu. V prvom prípade má sedem z jedenástich členov rady, v druhom štyroch zo siedmich. Obidve rady fungujú v tomto zložení už od konca januára. Vymenovala ich vláda na návrh vtedajšieho ministra Jureňu. Súhlasil aj Fico.
Dozorná rada sa začala spornými zmluvami, ktoré podpísal Bríza, zaoberať až koncom júna, keď ich medializoval denník SME. Šéf rady Jozef Kolesár vtedy povedal, že audit zmlúv bol pripravený dlhšie, skôr to vraj nestihli z technických dôvodov.
Zodpovednosť za laxný prístup rady odmieta aj premiér. „Minister umožnil nástup kontrolných orgánov do fondu až v polovici mája 2007.“
Tridsať zmlúv
V prípade štyroch zo siedmich podozrivých zmlúv, ktoré sa týkali Veľkého Slavkova, dokonca dozorná rada Brízu podržala, keď povedala, že nebol porušený zákon ani interné predpisy.
V prípade prevodov pozemkov vo Vígľaši neďaleko Zvolena a Donovál naopak konštatovala, že k porušeniu interných predpisov došlo. Urobila to však až dva mesiace po tom, čo o nich informoval denník SME.
Dozorná rada sa zaoberá aj posledným prípadom z Veľkého Slavkova, keď sa k miliardovým pozemkom dostala firma blízka HZDS. Celkovo rada preveruje asi 30 zmlúv, ktoré boli podpísané od volieb v roku 2006.
Paška vraj nepadne, tvrdia poslanci HZDS
Fico nepovedal, čo urobí,ak by predsedu parlamentu v pondelok odvolali. HZDS tvrdí, že to nehrozí.
BRATISLAVA. HZDS bude mať v pondelok prvú príležitosť pomstiť sa Smeru za ministra Miroslava Jureňu. Parlament bude v tajnom hlasovaní na návrh opozície odvolávať predsedu parlamentu Pavla Pašku zo Smeru.
Poslanci HZDS však hovoria, že za odvolanie Pašku nemajú dôvod hlasovať. „Nepredpokladám, že by HZDS pristúpilo k tomuto kroku,“ povedal aj podpredseda strany Miroslav Jureňa.
Fico na otázku, čo bude preňho Paškov pád znamenať, neodpovedal. „Asi by to bolo smiešne, keby sa po odvolaní druhého najvyššieho ústavného činiteľa, nič v tejto krajine nestalo,“ vyhlásil s tým, že bližšie to komentovať nebude.
„Osobne odvolanie pána Pašku nepodporím,“ povedal poslanec HZDS Ján Kovarčík.
Predstavitelia strany neoficiálne hovoria, že sa pri hlasovaní skôr zdržia.
Za Paškovo odvolanie bude hlasovať aj skupina poslancov okolo Vladimíra Palka v KDH, ktorá nesúhlasí s vyslovením nedôvery Robertovi Ficovi. Podľa nej by tak slúžili ako mocenský nástroj Mečiarovi. V tomto prípade to tak podľa Palka nebude, lebo toto je akcia opozície.
„Hlasovanie bude prejavom slobodnej vôle poslancov, vyjadrovať sa k jeho výsledkom by bolo v tomto momente predčasné,“ povedal Paškov hovorca Jozef Plško.
Pašku budú odvolávať, pretože prikázal legislatívnemu odboru Národnej rady, aby ignoroval chybné hlasovanie pri novele o sociálnom poistení.
Monika Tódová