BRATISLAVA. Vianočný príspevok dôchodcovia dostanú už v decembri. Po stredajšom rokovaní vlády v Čiernom Balogu to oznámila ministerka práce Viera Tomanová.
Ako vlani, aj teraz niektorým poberateľom dôchodku štát prispeje po 1500, 1750 alebo dvetisíc korún. Výška príspevku sa síce nezmenila, no teraz môžu mať naň nárok aj ľudia, ktorí ho minulý rok nemali. Právo na príspevok je totiž ohraničené dôchodkom vo výške 60 percent priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok, a tá oproti roku 2005 stúpla.
Ešte v prvej polovici novembra nebolo jasné, či príspevok štát nevyplatí až v januári budúceho roka. Vláda nad tým uvažovala preto, aby neohrozila nízky schodok štátneho rozpočtu potrebný na zavedenie eura, ktoré je naplánované na 1. januára 2009.
Peniaze sa našli
Ministerka v stredu povedala, že „už boli zadané zostavy prostredníctvom Sociálnej poisťovne a vyplácanie vianočného príspevku je súčasťou dôchodku, ktorý dostávajú vo výplatných termínoch počnúc 2. decembrom“. Poisťovňa na výplatu príspevkov použije 1,632 miliardy korún.
„Peniaze sme našli vďaka úsporným opatreniam v našom rezorte, aj vďaka dobrému hospodáreniu Sociálnej poisťovne. Ničím neohrozíme rozpočet roku 2007,“ povedala Tomanová.
Poisťovňa podľa nej dosiahla o vyše 1,19 percentuálneho bodu lepší výber poistného ako za minulý rok.
Od 11 258 korún neprispejú
Vianočný príspevok má podľa zákona charakter „štátnej sociálnej dávky“. Na rozdiel od prídavku na dieťa, príspevku pri narodení dieťaťa či na pohreb však príspevok patrí len tomu dôchodcovi, ktorého dôchodok v decembri neprevýši 11 257 korún.
Človek, ktorého dôchodok je čo len o korunu vyšší ako niektorá z troch hraníc nároku na príspevok, má smolu. Či dostane dvetisíc, 1750 alebo 1500 korún, totiž závisí od toho, či jeho dôchodok je vo výške do 20, 40 alebo 60 percent priemernej mzdy. V lepšom prípade dostane o 250 korún nižší príspevok, v horšom prípade žiadny.
Poradkyňa Konfederácie odborových zväzov Mária Svoreňová mieni, že delenie podľa výšky dôchodku „nezodpovedá skutočnej sociálnej situácii týchto občanov“.
„Napríklad poberateľ dôchodku vo výške 11 258 korún môže byť živiteľom ďalších osôb a napriek tomu vianočný príspevok nedostane, kým dôchodca bez ďalších záväzkov s dôchodkom o jednu korunu nižším áno,“ povedala Svoreňová.
Príspevok sa nezdaňuje
Zákon nerobí rozdiel medzi dôchodcami, ktorí ešte zarábajú, a takými, u ktorých je dôchodok jediným príjmom. Vianočný príspevok im priznáva, aj keď ich zárobok presahuje 60 či 100 percent priemernej mzdy.
Ako iné štátne sociálne dávky, príspevok je oslobodený od dane z príjmov. To znamená, že ani vtedy, ak dôchodcovi vznikne povinnosť podať daňové priznanie k tejto dani, „príspevok do daňového priznania nezahŕňa“, povedala Iveta Adamíková, hovorkyňa daňového riaditeľstva.
Z troch skupín, na ktoré ministerstvo navrhlo dôchodcov rozdeliť podľa výšky dôchodku, je počtom najväčšia tá, ktorú tvoria ľudia s dôchodkom od 7506 do 11 257 korún. Spolu ich je 708-tisíc.
Príspevok patrí aj človeku s bydliskom na území Slovenska, ktorému v decembri podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov vyplatia výsluhový alebo invalidný výsluhový dôchodok, ak neprevýši 11 257 korún.
Kliknite - obrázok zväčšíte.