Rozmarín lekársky predstavuje symbol lásky aj smrti, je tiež motívom ľudovej poézie a piesní. Už v staroveku sa používal ako korenina, ale aj ako liečivá rastlina a do kadidiel. Z Matthioliho herbára sa dozvedáme, že rozmarínové drevo slúžilo na výrobu lutien.
Rozmarínový kvet s chlebom a soľou konzumovaný na lačno vraj ostril zrak. V ľudovom liečiteľstve používali rozmarín proti žalúdočným ťažkostiam, pri ochorení pečene a sleziny či proti reumatizmu.
V čase kvitnutia sa zberajú listy alebo aj nezdrevnatelá vňať. Listy sušíme v tieni, v dobre vetranom priestore. Teplota by nemala prekročiť 30 až 35 °C.
Rozmarín podporuje aj trávenie a chuť do jedla. Zvyšuje totiž vylučovanie žlče a ovplyvňuje tvorbu tráviacich enzýmov. Zlepšuje tiež psychickú a fyzickú kondíciu, používa sa v rekonvalescencii a pri liečbe chronických ochorení srdca i ciev u starších pacientov. Rozmarínový kúpeľ pôsobí povzbudivo a uvoľňujúco.
Droga pôsobí močopudne a zvyšuje prekrvenie v oblasti malej panvy. Silica sa pridáva do ústnych vôd, mastí, ako aj na vylepšenie vône do rôznych čajových zmesí.
Zápar pripravíme z 1,5 gramu (kávová lyžička) drogy na šálku vody. Pri dlhodobom používaní je to maximálna denná dávka, ktorú neprekračujeme.
Studený macerát zhotovíme z dvoch lyžičiek na šálku. Pri príprave aromatického kúpeľa použijeme 50 gramov drogy na dva litre vody, ktorú zriedime v kúpeli. Dávku na obklady pripravíme z 10 gramov drogy, ktoré dáme do pohára vody.
Rozmarín patrí k obľúbenému koreniu najmä v oblasti Stredozemného mora. Vhodný je na ochutenie zeleniny, najmä rajčiakov, tekvíc a baklažánov, ale aj baranieho a jahňacieho mäsa.
Je tiež atraktívnou okrasnou rastlinou, ktorá sa hodí na výsadby záhrad, ale aj do mobilných nádob, pričom ho môžeme kombinovať s ďalšími bylinkami (šalvia, bazalka, pažítka, tymian). Takto skombinované rastliny nielenže lahodia oku a krásne voňajú, ale zároveň máme vždy po ruke čerstvé korenie pre našu kuchyňu.
Aj nepatrné zvýšenie terapeutických dávok však môže vyvolať zdravotné ťažkosti, nebezpečné je to najmä pre tehotné ženy. Používanie rozmarínu ako liečivej rastliny patrí preto výhradne do rúk lekára!
Autor: Ján Pavlovkin