Dalajláma porušuje budhistický protokol. Tak zaregovala komunistická Čína na vyjadrenia tibetského vodcu, že jeho nasledovníka môžu vybrať aj iným než tradičným spôsobom. Súčasný dalajláma pre japonský denník Saknej Šimbun naznačil, že nástupcu určí sám, prípadne ho demokraticky zvolia.
Vyberie ho Peking?
Jedným z dôvodov zmeny je obava, že by nového dalajlámu napokon vybrali čínske úrady. „Tibeťania nikdy neprijmú dalajlámu, ktorého určia Číňania,“ povedal súčasný tibetský vodca.
Túto možnosť naznačuje aj prípad voľby posledného pančenlámu. Za druhého najvýznamnejšieho budhistického predstaviteľa určili v roku 1995 tibetskí mnísi šesťročného chlapca. Ten aj s rodinou takmer okamžite zmizol, z čoho mnohí obviňovali čínske úrady.
Peking neskôr prišiel so svojím vlastným pančalámom, v súčasnosti 17ročným tínedžerom.
Čína čaká na smrť
Terajší dalajláma má už 72 rokov. „Čína jednoducho čaká, kým zomrie,“ pre magazín Time povedal Nicholas Bequelin z organizácie Human Right Watch. Otázka jeho nástupcu môže byť pre budúcnosť Tibetu kľúčová.
Doteraz budúceho najvyššieho duchovného vyberali tibetskí mnísi. Podľa znamení hľadali chlapca, do ktorého sa reinkarnoval duch starého dalajlámu.
Tento spôsob je výhodný pre Čínu. Na miesto súčasného dalajlámu, ktorý je medzinárodne uznávaným symbolom tibetského boja proti čínskej nadvláde, by po rokoch hľadania nastúpilo malé dieťa, o ktoré by sa postarali Pekingom určení mnísi.
Čínske úrady vydali v septembri nariadenie, podľa ktorého sa za reinkarnovaného dalajlámu môže považovať iba chlapec, ktorý sa narodil v Tibete. Vylúčila tak všetkých Tibeťanov žijúcich v exile.
Súčasný dalajláma sa viackrát vyjadril, že jeho duch sa môže znovu narodiť iba v slobodnej krajine.
Ako sa vyberá dalajláma
Lámovia vykladajú sen, ktorý sa prisní jednému z nich.
Smer dymu zo spálených dalajlámových pozostatkov naznačuje miesto, kde sa narodí nástupca.
Lámovia hľadajú znamenia na hladine posvätného jazera
Kandidát musí rozoznať veci patriace starému dalajlámovi.