Smrť Jána Pavla II. nezjednotila len milióny veriacich po celom svete, ale aj dve konkurenčné talianske televízne spoločnosti – verejnoprávnu RAI a súkromnú Mediaset. Aj tento vtip je reakciou na odhalenia talianskeho denníka La Repubblica, ktorý zverejnil prepisy telefonátov medzi manažérmi oboch televízií z jari 2005.
Človek na správnom mieste
Prvého apríla 2005 nevedeli talianski novinári, kam skôr skočiť. Vo Vatikáne zomieral pápež a o dva dni čakali Taliansko regionálne voľby. Čísla z prieskumov neboli pre Berlusconiho koalíciu vládnych strán nijako optimistické. Ak by katolíci dali pred volebnými urnami prednosť Námestiu sv. Petra, uškodilo by to viac stredopravým ako ľavicovému zoskupeniu Romana Prodiho.
Televízne kanály Berlusconiho impéria Mediaset robili, čo mohli, ale premiér cítil, že tentoraz to nemusí stačiť. Nadišiel čas pre Deboru Bergaminiovú, programovú riaditeľku televízie RAI a bývalú asistentku Silvia Berlusconiho, ktorý jej na dôležitý post vo verejnoprávnej inštitúcii pomohol.
Z odpočúvaní, ktoré nahrával Úrad pre finančný dohľad pri vyšetrovaní pochybných aktivít Berlusconiho mediálneho poradcu Luigiho Crespiho vyplýva, že Bergaminiová pravidelne konzultovala s manažérmi kanálov siete Madiaset nielen obsah večerných správ, ale aj to, akú úlohu by v nich mal zohrať Berlusconi a ako zvládnuť smrť pápeža tak, aby neodradila voličov od účasti na voľbách.
Všetko pre Berlusconiho
S Bergaminiovou spolupracoval aj šéf RAI Fabrizio Del Noce a jej vtedajší generálny manažér Flavio Cattaneo. Del Noce nariadil moderátorovi Brunovi Vespovi, aby vo svojej talkshow v predvečer volieb spomenul Berlusconiho tak často, ako to len pôjde.
Keď začali vychádzať prvé predbežné výsledky volieb, naznačujúce zdrvujúcu prehru Berlusconiho koalície, televízia sa na pokyny z Mediasetu snažila oddialiť ich uverejnenie a prezentovať ich čo najviac zmätočne a nezrozumiteľne.
RAI začala vyšetrovanie
Bergaminiová dokonca v jednom z telefonátov s Niccolom Quercim (trojka v Mediasete) hovorí, že voľby budú vysielať v prvý večer na dvojke, a preto mu odporúča, aby Canale 5 zaradil na ten čas „niečo silné“.
Telefonoval jej dokonca sám Berlusconi, zverejneniu tohto telefonátu však bráni zákon o ochrane verejných činiteľov. Líder opozície považuje celú kauzu za útok na svoju osobu.
Kým členka predstavenstva Mediasetu Gina Nieriová označila tieto obvinenia za „nonsens“ a chce denník La Repubblica žalovať, riaditeľ televízie RAI Claudio Cappon už začal vnútorné vyšetrovanie tejto kauzy. O výsledkoch má informovať parlamentný výbor na kontrolu médií.
Je to útok proti mne. Vidím len šakalov v akcii.
Silvio Berlusconi, bývalý taliansky premiér