BRATISLAVA. Mobilný telefón iPhone od spoločnosti Apple žne úspechy nielen v Spojených štátoch, ale už aj na starom kontinente. Len pred dvoma týždňami sa začal predávať vo Veľkej Británii a v Nemecku a obaja exkluzívni operátori tvrdia, že sa predáva „veľmi dobre“. Britský operátor O2 dokonca tvrdí, že sa v porovnaní s inými mobilmi predáva iPhone najlepšie v celej histórii O2 v krajine.
Nemecký T-Mobile predal v priebehu prvého dňa vyše 10-tisíc prístrojov. A aj Nemecko zažilo mediámi vyhľadávané vystávanie v dlhých radoch na vysnívaný produkt.
V Spojených štátoch sa počas prvého víkendu predalo zhruba pol milióna prístrojov. Do novembra sa v USA predalo zhruba 1,4 milióna iPhonov. Tieto čísla sú porovnateľné len s lacnými telefónmi iných značiek. V Spojených štátoch je výhradným predajcom iPhonu operátor AT&T.
Veľký záujem o iPhone neovplyvnil ani fakt, že si klienti musia spolu s telefónom zakúpiť aj mesačný paušál.
(Ne)blokovaný
Zablokovanie iPhonu na sieť operátora je tŕňom v oku mnohých záujemcov, a to najmä z krajín, kde sa zatiaľ nepredáva. Spotrebitelia v Spojených štátoch preto podľa agentúry AP zažalovali Apple aj AT&T s tým, že obe spoločnosti porušujú protimonopolnú, telekomunikačnú a záručnú legislatívu.
Navyše, kto si aj nechá prístroj neoficiálne odblokovať a následne si aktualizuje operačný systém prístroja, ten sa opäť zablokuje. Technický riaditeľ Apple Tim Cook povedal, že „podľa odhadu Apple si zákazníci zakúpili 250-tisíc iPhonov s tým, že si ho odblokujú pre inú sieť“. Applu sa to nepáči, neplatia totiž za privilégium používať iPhone toľko, čo by mali.
Exkluzívni mobilní operátori v niektorých európskych krajinách však budú musieť predávať iPhone aj neblokovaný a bez viazanosti. Apple narazil na zákony najprv vo Francúzsku, kde bude jeho prístroj od konca novembra predávať Orange.
Len pred pár dňami musela spoločnosť ustúpiť aj v Nemecku. Konkurenčný operátor T-Mobilu Vodafone totiž napadol viazanie iPhonu na služby na súde. Ten zatiaľ vydal predbežné opatrenie v prospech Vodafonu. Zákaz viazania služieb a tovarov platí aj na Slovensku, kde by sa mohol predajcom iPhonu stať T-Mobile.
Dvaapolkrát drahší
Nemecký T-Mobile sa spolu s Applom rozhodli vyriešiť situáciu tak, že predávajú telefón bez viazanosti za 999 eur (33 500 korún). V tejto cene si pritom môžu záujemcovia zakúpiť mobil inej značky s omnoho lepšími parametrami. Je to napríklad fotoaparát s rozlíšením 5 megapixelov a s nahrávaním videa, možnosť pripájať sa k internetu cez mobilnú sieť rýchlosťou 3,6 megabitu za sekundu alebo možnosť využívať aj aplikácie od iných firiem a bežných programátorov.
Ak by si záujemca zakúpil iPhone v Nemecku aj s viazanosťou, zaplatil by za celé dva roky s najnižším paušálom 1575 eur. Táto možnosť sa neoplatí pre tých, ktorí ho chcú používať v inej krajine alebo u iného operátora. Preto sa najvýhodnejšou možnosťou javí kúpa prístroja cez niektorú z internetových aukcií, napríklad cez e-Bay. Tu sa predávajú blokované aj neblokované iPhony v cene okolo 500 až 600 dolárov. Takýto iPhone môžu používať aj v sieťach slovenských operátorov.
V prípade neoficiálneho odblokovania telefónu však používateľ stratí záruku a navyše sa mu pri aktualizácii operačného systému telefón opäť zablokuje. V takom prípade sa mu môže stať, že bude musieť niekoľko týždňov čakať na prelomenie ochrany novej verzie systému. Odblokovať iPhone sa dá aj na Slovensku.