BRATISLAVA. Poslanec Smeru Mojmír Mamojka chce zrušiť obmedzenie pracovného času vysokoškolských učiteľov. Podľa zákona môžu učiť týždenne len 58 hodín, čo je podľa neho v rozpore s pravidlami Európskej únie.
Novelu vysokoškolského zákona predložil do parlamentu zhruba mesiac pred termínom, dokedy si musia pedagógovia usporiadať svoje úväzky.
Mojmír Mamojka patrí k „lietajúcim“ profesorom. Je dekanom na súkromnej škole v Sládkovičove a učí aj na práve v Bratislave a policajnej akadémii.
VIDEO: Mamojka hovorí, prečo by vysokoškolskí pedagógovia nemali mať obmedzený pracovný čas
Mamojka si nemyslí, že viac úväzkov ovplyvňuje kvalitu výučby. „Keď ste trochu organizačne schopný a po 35 rokoch praxe sa na seriál prednášok nemusíte pripravovať, tak sa to bez problémov a kvalitne dá stihnúť,“ povedal na otázku, ako stíha učiť na troch školách a byť aj poslancom. „To, že sa to nedá stihnúť, hovoria neschopní.“
Rektori vysokých škôl nesúhlasia. „Ak by obmedzenie nebolo, tak sa vrátime do divokej džungle viacerých pracovných pomerov,“ tvrdí viceprezident rektorskej konferencie Ján Bujňák.
Priznáva, že v únii obmedzenie neexistuje. Tam sú však profesori lojálni k svojej univerzite.
Proti novele je aj minister školstva Ján Mikolaj. Súčasné obmedzenie pracovného času pedagógov považuje za dostatočné. S návrhom nesúhlasí ani poslankyňa Oľga Nachtmanová, ktorá Smer zastupuje v školskom výbore. „Spolu si to ešte preberieme.“ Nepovedala však, či mu navrhne, aby návrh stiahol.
Proti obmedzeniu pracovného času bol aj opozičný poslanec, exminister Martin Fronc z KDH.
Ani Tatiana Rosová z SDKÚ si nemyslí, že stanovenie počtu hodín je dobrým riešením. Ale ani Mamojkov návrh nie je optimálny. „Riešením je napríklad zverejnenie mien garantov, kde ani minister nejde práve príkladom, skôr naopak.“
Mikolaj je garantom na Žilinskej univerzite. Hoci sľuboval zverejniť zoznam pedagógov, ktorí zodpovedajú za kvalitu študijných odborov, doteraz tak neurobil.
Autor: Text, video: Veronika Šutková