KOŠICE. Utečenci sa na Slovensko často dostávajú na pokraji vyčerpania po dlhom putovaní. Prespávajú v lesoch, trpia nedostatkom jedla a tekutín. Takéto skúsenosti mali niektorí zadržaní cudzinci v Útvare policajného zaistenia v Sečovciach. Tento rok na slovensko-ukrajinskej hranici, ktorá sa od 21. decembra stane hranicou schengenského priestoru, zomreli na podchladenie traja utečenci.
Pakistanec Chán sa po štvormesačnej ceste dostal na Slovensko v lete. „Mesiac mi trvala cesta z Pakistanu do Indie, odtiaľ som priletel do Moskvy,“ povedal 26–ročný Chán. V rôznych skupinách potom postupovali cez Rusko a Ukrajinu, prevádzači im dávali veľmi málo jedla a vody. Záverečné úseky išli peši v lese, prespávali pod stromami. Prežili vraj len preto, že bolo leto. Pred slovenskou hranicou už spolu postupovala skupina 26 ľudí, posledné dni boli takmer bez jedla.
Chán na Slovensku požiadal o azyl. Žiadosť mu však zamietli a čaká ho vyhostenie.
Dvanásťročný Aziz a jeho matka Gulizat sú Kurdi, z Turecka sa rozhodli odísť po tom, čo Azizovi údajne zastrelili otca. Väčšinu päťdňovej cesty ich viezli autami. Posledný úsek šli peši cez lesy, neskôr ich zadržala polícia.
Cesta, na ktorú sa utečenci vydávajú, sa ľahko môže skončiť smrťou. Ak niektorý začne pre vyčerpanie zaostávať, skupina ho najčastejšie nechá na mieste. Nútia ich do toho aj prevádzači, ktorí sa boja zadržania.
„V zime je stav utečencov horší, po zachytení na oddeleniach často okamžite zaspia,“ povedal šéf riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach Miroslav Uchnár.
Migrantov vyčerpávajú dlhé pochody v lesoch. Vo vysokom snehu sa hornatá slovensko-ukrajinská hranica podľa Uchnára dá prejsť len veľmi ťažko.
V minulom roku policajti na východnej hranici zadržali 2308 utečencov, v prvej polovici tohto roku 690.