BYSTRANY. Základná škola v Bystranoch v okrese Spišská Nová Ves je slovenským unikátom. Vďaka početnej ekonomickej migrácii miestnych Rómov do Veľkej Británie, počet žiakov v škole výrazne kolíše. V tomto školskom roku malo nastúpiť do školy 638 žiakov, do školy však prišli iba dve tretiny. Škola musela prepustiť troch učiteľov.
Do Británie trikrát ročne
„V tomto školskom roku sme tu do polovice novembra mali už 128 komisionálnych skúšok,“ povedala zastupujúca riaditeľka školy Júlia Čurillová. Ako povedala, deti im počas roka živelne migrujú, iba v októbri sa 21 žiakov vrátilo z Anglicka, naopak, 22 ich vycestovalo z Bystrian. „Sú žiaci, ktorí počas školského roka aj trikrát vycestujú s rodičmi do Anglicka a späť. V škole sú takmer na dennom poriadku komisionálne skúšky. “
Trinásťročná piatačka
Monika má trinásť rokov a je žiačkou piateho ročníka. Keď bola štvrtáčka, odišla s rodičmi do Anglicka, vrátila sa o tri roky. Ako povedala, rodičia v cudzine zarobili toľko peňazí, aby v susedných Spišských Vlachoch mohli kúpiť dom. Preto sa rozhodli už natrvalo ostať na Spiši. Monika musela absolvovať komisionálne skúšky za štvrtý, piaty a šiesty ročník. Zvládla iba učivo zo štvrtého.
„ Väčšina z nich komisionálne skúšky nezvláda. V Anglicku pravdepodobne nenavštevujú žiadnu školu. Niektorí síce tvrdia, že tam chodili do školy, lenže nemajú o tom žiadne písomné potvrdenie,“ povedala Čurillová.
Podobne je na tom Monika. Školáčka tvrdí, že do školy v Anglicku chodila, v triede boli podľa jej slov Pakistanky, černošky a iné Rómky. Jednoduché anglické vety však rozpráva s chybami, o ostatnom učive nemá ani potuchy.
Oficiality nerešpektujú
Podľa oficiálneho postupu by mal rodič svoje dieťa zo školy odhlásiť a oznámiť, kde sa bude ďalej vzdelávať. Vedenie školy vydá následne povolenie, že dieťa môže plniť povinnú školskú dochádzku v zahraničí. Rodičia však väčšinou tento postup nerešpektujú.
„Do mesiaca by nám malo prísť potvrdenie od vedenia školy, ktorú dieťa navštevuje,“ povedala riaditeľka.