BRATISLAVA. Ropu včera delilo už len niekoľko centov od hranice sto dolárov za barel.
Barel ľahkej americkej ropy WTI včera pred treťou poobede stál podľa údajov Reuters už 99,8 dolára. Podľa analytikov je len otázkou času, kedy jej cena prerazí stodolárovú hranicu. „Nemusí k tomu nutne dôjsť tento alebo budúci týždeň, no trend je jasný,“ povedal analytik spoločnosti Colosseum Štěpán Pírko.
Drahšia americká ropa tlačí aj na rast cien severomorskej ropy Brent, ktorá sa včera predávala už za 96,17 dolára za barel. Uralská ropa včera stála asi 94 dolárov, čo je jej nominálne historické maximum. Od začiatku roka zdražela takmer o 70 percent.
Cenu ropy tlačí nahor neschopnosť producentov zvyšovať jej ťažbu takým tempom, aby pokryla rastúci svetový dopyt, najmä Číny a Indie. No je to najmä slabý americký dolár, ktorý v posledných dňoch predražuje ropu. Dolár sa včera oslabil na historicky najnižšiu úroveň – 1,4853 dolára za euro. „Producenti akoby sa nechceli vzdať reálnej hodnoty zisku, ktorý ropa ako komodita so stálym a vysokým dopytom vytvára,“ povedal analytik Atlantik AM Juraj Uličný.
Na komoditné trhy sa začínajú vo väčšej miere presúvať aj finanční špekulanti. Môžu za to prepady na akciových trhoch v poslednom období a kríza úverového trhu, ktorá vyvoláva nedôveru investorov vo finančné investície.
Nafta aj benzín zdražejú
Drahá ropa tlačí nahor aj ceny pohonných látok. Motoristi by mali rátať s tým, že si za benzín, no najmä za naftu, keďže sa začala vykurovacia sezóna, opäť priplatia.
Koruna sa síce oproti doláru posilňuje, no nie takým tempom, ako rastie cena ropy. „Dá sa preto očakávať, že ceny pohonných látok sa budú pozvoľna zvyšovať,“ povedal hlavný ekonóm Atlantik FT Petr Sklenář.
Už dnes by podľa Tomáša Novotného z portálu natankuj.sk mala nafta zdražieť o 50 halierov. „Priemerné ceny nafty sa dostanú nad úroveň 40 korún za liter a dosiahnu priemerných 40,30 koruny za liter,“ povedal Novotný.
Ceny benzínu sa zvýšia zhruba o dvadsať halierov. Priemerné ceny najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu Natural sa tak priblížia k hranici 38,60 koruny za liter.
Dolárové vyhliadky zostávajú podľa ekonómov aj naďalej skôr negatívne, preto treba rátať s ďalším rastom cien ropy. „Celkový vplyv na ceny pohonných látok však nebude taký dramatický, ako by sa vzhľadom na ceny ropy zdalo,“ povedal Sklenář. Okrem silnej koruny vplyv tlmí aj vysoká váha spotrebnej dane v maloobchodnej cene benzínu.
Drahá ropa otvára cestu k novým ložiskám
Drahá ropa láka investorov otvárať nové ložiská ropy, ktoré boli inak cenovo nedostupné. Príkladom sú ropné vrty na pieskovej pôde v Kanade. „Keď ropa stála 15 až 20 dolárov za barel, neoplatilo sa ju tam ťažiť, no teraz sa to zmenilo,“ povedal Sklenář. Produkciu ropy zvyšuje aj Rusko.
Otvorenie nového vrtu však trvá aj niekoľko mesiacov, preto by sa ceny ropy mali držať na vyšších úrovniach dlhší čas. Otváranie nových ložísk však nie je dostatočne rýchle na to, aby zrazilo ceny ropy.
