Odkedy sa Kazachstan osamostatnil od Sovietskeho zväzu, nevládol mu nikto iný len Nursultan Nazarbajev.A zdá sa, že s pribúdajúcim vekom mu chutí moc stále viac.
Obrovské zásoby ropy a zemného plynu robia z Kazachstanu veľkého hráča Strednej Ázie. Na prvý pohľad nejde o represívnu krajinu, akou je napríklad susedné Turkménsko.
Nazarbajev ako demokrat
Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev nemá v krajine nijaké zlaté sochy v nadživotnej veľkosti, aké si nechával stavať jeho zosnulý turkménsky kolega Turkmenbaši. Ani ročné obdobia nenechal pomenovať podľa svojich príbuzných.
Naopak, dnes by mal v Bratislave pri predstavovaní svojej novej knihy rečniť aj o demokracii.
Západ Nazarbajeva (67) považuje za partnera, ktorý má pod kontrolou bohaté energetické suroviny a jeho krajina patrí v regióne medzi tie najstabilnejšie.
Za pozlátkou sa však skrýva drsná realita. „Ropa a zemný plyn sú nešťastím Kazachstanu,“ myslí si kazašská opozičná novinárka Balli Marzec, ktorá žije vo Varšave. Dnes ráno chcela pred prezidentským palácom protestovať proti jeho návšteve.
Privreté oči a vražda politika
Pre nerastné bohatstvo väčšina západných krajín nad stavom ľudských práv v Kazachstane zaviera oči. Aj preto sa môže Kazachstan bezproblémovo usilovať o predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), o čom sa bude rozhodovať v najbližších týždňoch. Slovensko či Poľsko ho v tom podporujú.
„Ak bude OBSE predsedať Nazarbajev, tak to bude ozajstný výsmech demokracii, a prehra pre Kazachstan,“ hovorí Kazaška Marzec. Situácia v Kazachstane sa podľa nej radikálne zhoršila.
V lete po voľbách získala prezidentova strana Nur Otan všetky miesta v kazašskom parlamente. Šéf pozorovacej misie OBSE, ktorému chce Nazarbajev predsedať, to označil za krok späť. Ľubomír Kopaj vtedy povedal, že nepozná demokraciu, kde by bola v parlamente len jedna strana. Už niekoľko mesiacov v krajine navyše platí nová ústava, ktorá umožňuje Nazarbajevovi opakovane kandidovať až do smrti. Podľa nových pravidiel môže Nazarbajev parlament kedykoľvek zrušiť.
„Vlani bol pravdepodobne kazašskou tajnou službou zastrelený opozičný líder Altynbek Sarsenbajev,“ hovorí novinárka Marzec. Sama pracuje pre jeden z opozičných serverov, ktoré si v Kazachstane nevyťukáte. Režim ich zablokoval potom, čo citovali Rachata Alieva bývalého zaťa kazašského prezidenta, ktorý pôsobil ako veľvyslanec vo Viedni. Podľa neho dal Sarsenbajeva zavraždiť sám Nazarbajev.
Klan Nazarbajevovcov
Potom ako začal Aliev hovoriť o svojich prezidentských ambíciách, sa stal čiernou ovcou v rodinnom klane Nazarbajevovcov, ktorá okrem moci ovláda aj kazašský biznis. „Nazarbajevove tri dcéry to majú rozdelené, jedna ovláda médiá, druhá obchod s ropou a tretia strojárský priemysel,“ hovorí analytička Saule Muchametrachimová. „Nazarbejev nikdy nezverejnil majetkové pomery,“ dodáva Marzec o prezidentovi, ktorý je doma mimoriadne populárny. Nikto si ho však nedovolí kritizovať.