BRATISLAVA. Novelizovaný zákon o zdravotných poisťovniach prikazuje poisťovniam, aby kladný hospodársky výsledok vrátili späť do zdravotníctva. Mali by tak naložiť už so ziskom, ktorý dosiahnu tento rok.
Tým, že ho celý vrátia späť, mali byť poisťovne oslobodené od dane z príjmu. Poslanci však v októbri schválili také znenie zákona, podľa ktorého výnosy z verejného zdravotného poistenia budú od dane oslobodené až od januára 2009. Znamená to, že zdravotné poisťovne budú musieť nielen celý zisk vrátiť do zdravotníctva, ale za roky 2007 a 2008 zaň odviesť dane.
Ministerstvo retroaktivitu nepotvrdilo
Podľa právnej analýzy, ktorú si dalo vypracovať Združenie zdravotných poisťovní, je novela zákona práve v tomto prípade retroaktívna, lebo jej chýba prechodné ustanovenie.
Prijatá novela sa totiž vzťahuje aj na zisk dosiahnutý tento rok, čiže pred účinnosťou a platnosťou novely. Poslanci totiž pri hlasovaní vypustili paragraf o tom, že poisťovne musia prvýkrát vrátiť zisk do zdravotníctva v roku 2009. Týkalo by sa to ich zisku za rok 2008.
Ministerstvo zdravotníctva si vykladá schválenú novelu inak. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková povedala, že použitie zisku, čiže kladného hospodárskeho výsledku za tento rok, budú poisťovne účtovať ako doteraz a až zisk za rok 2008 budú musieť podľa nových pravidiel vrátiť do zdravotníctva najneskôr do konca roku 2009.
Súkromné zdravotné poisťovne sa pre možnú rektroaktivitu zákona chcú obrátiť na Ústavný súd. Novelu o zdravotných poisťovniach totiž už v pondelok podpísal aj prezident.
Použitie zisku určí vyhláška
Na základe schváleného zákona nie je jasné ani to, ako a načo majú zisk poisťovne v zdravotníctve použiť.
V zákone je napísané, že ho môžu použiť len na úhradu v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom. Myslí sa pod ním zákon, čo určuje, aké výkony v zdravotníctve sa uhrádzajú z verejného zdravotného poistenia.
Podľa Balázsikovej by mala túto otázku upravovať vyhláška, ktorú vydá ministerstvo financií v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva.
Akcionári poisťovní hneď po schválení novely zákona avizovali, že pripravujú podania na medzinárodnú arbitráž. Pôvodne totiž vstupovali na trh s očakávaním, že zisky si z poisťovní budú môcť vybrať formou dividend. Teraz im to vláda zakázala.
V prípade, ak spory vyhrajú, Slovensko môže zaplatiť akcionárom súkromných poisťovní miliardy korún. Finančná skupina Penta, ktorá vlastní poisťovňu Dôvera a má aj podiel v Apolle, už zverejnila, že chce odškodné vo výške 15 miliárd korún.