Ruský prezident Vladimir Putin sa opäť vyhráža Západu ďalším jadrovým zbrojením. Včera na zasadaní vedenia ministerstva obrany vyhlásil, že „Rusko si nemôže dovoliť zostávať ľahostajné k očividnému ukazovaniu svalov NATO pri ruských hraniciach“. Zdôraznil, že Rusko bude zvyšovať potenciál svojich jadrových síl, aby bolo schopné kedykoľvek rýchlo a adekvátne odpovedať agresorovi.
NATO na lavici obvinených
„Jednou z našich najdôležitejších úloh je zvýšenie bojovej pripravenosti strategických jadrových síl,“ vyhlásil ruský líder. Rusko už s reakciami na kroky západných krajín, ktoré mu nie sú po chuti, začalo.
Putin ako jeden z príkladov uviedol pozastavenie účasti Ruska v Dohode o konvenčných zbraniach v Európe (CFE). Moratórium vstupuje do platnosti o polnoci 12. decembra tohto roka. Odstúpenie od medzinárodných dohovorov nie je jedinou reakciou na zhoršenie vzťahov so Západom vrátane USA.
Putin obvinil z vytvorenia napätej medzinárodnej situácie jednoznačne NATO a zdôraznil, že ruské mierové návrhy, ako napríklad vytvorenie spoločného systému protiraketovej obrany, neboli vypočuté. Okrem toho členské štáty NATO neratifikovali dosiaľ adaptovanú CFE.
Silná jadrová veľmoc
Moskva tým odôvodňuje uvalenie moratória na Dohodu. Okrem toho Rusko uvažuje i o moratóriu na ďalšiu dôležitú zmluvu - Dohodu o raketách stredného a krátkeho doletu podpísanú ZSSR a USA v roku 1988.
I keď ruský prezident podčiarkol, že ide o opatrenia, ku ktorým je Rusko donútené krokmi západných partnerov, jeho poslucháči - vysokí dôstojníci - neskrývali nadšenie z militantného tónu, ktorý v poslednom čase Putin používa.
Komentátori spájajú agresivitu prejavov najvyššieho predstaviteľa Kremľa s blížiacimi sa parlamentnými i prezidentskými voľbami. Prezident využíva a podporuje rastúce nacionalistické nálady v ruskej spoločnosti, vracia Rusom sebavedomie občanov jadrovej veľmoci a zároveň vytvára strach pred Západom, ktorý je podľa neho pripravený využiť v ktorúkoľvek chvíľu slabosti Ruska. Preto Putin presadzuje „silnú jadrovú veľmoc“.
Zárukou ďalšieho rastu ekonomiky i armády je v očiach voličov práve samotný prezident. V Rusku sa už hovorí o kulte Putina, ktorého milióny ľudí prosia, aby zostal ich prezidentom, alebo povstal na čele krajiny v akejkoľvek inej funkcii.
Rusko si nemôže dovoliť zostávať ľahostajné k očividnému ukazovaniu svalov NATO.
Vladimir Putin, ruský prezident