To samo osebe ešte problém nie je. Ten nastáva s tým, že sa Rumunsko tento rok chystá na prvé Vianoce v únii, s čím súvisí i povinnosť rešpektovať pravidlá hry. A tu Rumuni narazili.
Európskym úradníkom sa nepáči, akým spôsobom sa vianočné prasatá zabíjajú: spravidla k tomu dôjde na dvore za domom a zviera sa usmrtí tak, že sa mu podreže hrdlo a nechá sa vykrvácať. Podľa eurokomisára to odporuje hygienickým normám aj zásadám o dôstojnom živote a smrti zvierat.
Rovno dodávam, že Rumuni nebudú cez tohtoročné Vianoce hladovať. Bruselskí úradníci sa dohodli s bukureštskou vládou, že prižmúri oko výmenou za to, že Rumuni vymyslia, ako by to do budúcnosti malo vyzerať civilizovanejšie.
Euroúradníci tvrdia, že vo vnútri spoločného trhu musia platiť pravidlá, pokiaľ po ňom má tovar vrátane mäsa voľne cestovať, bez toho, aby polovica Európy chytila infekciu. Pomalá smrť zvieraťa, hlavne, nie je práve najvhodnejší spôsob.
Rumuni to vedia, v minulosti zaznamenali mnoho prípadov trichinózy, a tak sa dnes mäso takmer každého podomácky zabitého prasaťa testuje. Na druhej strane argumentujú, že skúsený mäsiar spôsobí oveľa bezbolestnejšiu smrť než elektrický prúd, používaný na bitúnkoch a ktorý Brusel Rumunom odporučil. Zabráni sa tým traume zvieraťa z blížiacej sa smrti.
Bukurešť sa dlho pokúšala získať výnimku, akú majú moslimskí a židovskí mäsiari, ktorí tiež používajú len ostrý nôž. Komisia povedala nie: akokoľvek zažité sú vianočné zabíjačky, nejde tu o náboženský rituál, ale o ľudový zvyk. Rumuni sa rozčuľovali, že obetovanie prasaťa má u nich spirituálny význam, výčitku nakoniec uznali. Vzhľadom na to, že Rumunsku hrozí zastavenie eurodotácií pre rozsiahlu spreneveru, vianočné zabíjačky sú tým najmenším problémom.
Autor: dopisovateľka SME z Bruselu