e len na osamelo žijúcich dôchodcov?
Čitateľ, Trnavský kraj
Podľa v súčasnosti platného zákona o koncesionárskych poplatkoch mesačná výška poplatku pre fyzickú osobu, ktorá je poberateľom dôchodku, ak nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti, je za používanie rozhlasových prijímačov dvadsať korún a za používanie televíznych prijímačov päťdesiat korún.
Takže polovicu platí len osamelo žijúci dôchodca.
V súčasnosti je v parlamente zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom. Základnými zmenami v návrhu sú nová filozofia platby, keď sa bude obidvom inštitúciám platiť za službu, a nie za vlastníctvo prijímačov, a zmena identifikácie a definície platiteľa úhrady.
V návrhu sa predpokladá, že platiteľ úhrady – fyzická osoba – sa bude určovať podľa odberu elektriny na spotrebu v byte alebo v rodinnom dome. Platiteľ, ktorý je koncovým odberateľom elektriny na viacerých odberných miestach, zaplatí za služby rozhlasu a televízie len raz.
Návrh zákona sa nijako nedotkne tých osôb, ktoré poplatky doteraz poctivo platili. Právnické osoby budú po prijatí zákona väčšinou platiť dokonca nižšie úhrady ako doteraz. Takisto sa nič nemení na určovaní osôb oslobodených od platenia úhrady, tento okruh sa dokonca rozširuje aj na osoby, ktoré žijú v domácnosti s osobou ťažko zdravotne postihnutou a takisto aj na zariadenia sociálnych služieb, predškolské zariadenia a školy, nemocnice a liečebne. Navyše, polovičnú sadzbu poplatku budú podľa novej dikcie zákona okrem dôchodcov platiť aj poberatelia dávky v hmotnej núdzi alebo osoby spoločne posudzované s poberateľom dávky v hmotnej núdzi.
Pokiaľ parlament zákon schváli, bude účinný od apríla 2008.
Jozef Bednár, hovorca Ministerstva kultúry SR
Máte problém s vybavovaním dôchodku? Potrebujete inú radu? Napíšte na adresu: Petit Press, a. s., redakcia SME, Nám. SNP 30, 814 64 Bratislava