Desiaty december, čo je termín odovzdania správy OSN o výsledkoch rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou o statuse Kosova, sa blíži a Európska únia je rovnako bezradná ako pred ich začiatkom toto leto.
Trojica medzinárodných vyjednávačov zo Spojených štátov, Ruska a Európskej únie sa teraz aspoň sústredí na to, aby schladila hlavy rozvášnených kosovských Albáncov, ktoré po nedeľných parlamentných voľbách o ničom inom ako nezávislosti ani nehovoria. Jednostranným vyhlásením nezávislosti už pohrozil aj ich víťaz a pravdepodobne nový premiér Hashim Thaci.
Protihráči
Pre Prištinu je ponuka Srbska na širokú autonómiu neprijateľná. Už ôsmy rok funguje Kosovo pod správou OSN prakticky nezávisle. Návrat pod srbskú vlajku je pre Kosovčanov neprijateľný, v čom ich podporuje aj Washington. Jednoznačne proti je Moskva a únia na to zatiaľ jednotný názor nemá.
Viacerí ministri zahraničia na svojej schôdzke v Bruseli však Thaciho vyzvali, aby sa vyhlásením samostatnosti neprenáhlil a varovali pred možným konfliktom so Srbskom či separatizmom v Európe.
„Kosovo je de facto nezávislé od Srbska. Nemyslím si, že chce byť nezávislé od medzinárodného spoločenstva,“ povedal na schôdzke švédsky šéf diplomacie Carl Bildt.
Podobne luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn reagoval, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti by bolo pre Kosovo „skutočne, skutočne zlé“ pre stabilitu na Balkáne. Výhrady malo i Nemecko. „Dohodnuté riešenie je lepšie pre každého, i pre Rusko, ako jednostranné vyhlásenie,“ vyhlásil nemecký šéf diplomacie Frank Walter Steinmeier.
Nemecký diplomat Wolfgang Ischinger, jeden z vyjednávačov takzvanej trojky, ešte pred voľbami navrhol pre Kosovo neutrálny status, ktorý včera podporilo aj Slovensko. To srbský premiér Vojislav Koštunica označil len za „ďalší termín pre nezávislosť“.
Thaci po kritike ministrov zahraničí únie svoje slová zmiernil a povedal, že „všetky rozhodnutia ohľadom vyhlásenia nezávislosti budú prijímané v súčinnosti s Washingtonom a Bruselom“.
Neodďaľujme to
Minister zahraničia Sergej Lavrov minulý týždeň navrhol viac času bez nátlaku na decembrový termín.
Ischinger včera pred schôdzkou novinárom povedal, že po „sto dňoch už vyčerpali všetky možnosti, ktoré by status Kosova vyriešili“.
Dnes sa uskutoční ďalšie kolo rokovaní v Bruseli a o týždeň vo Viedni. Musel by sa stať zázrak, aby priniesli nejaké zmeny.
Kosovčania začínajú byť po nekonečných rokovaniach a ruskom blokovaní Ahtisaariho plánu na pôde Bezpečnostnej rady OSN netrpezliví.
V Kosove od vojny, ktorú ukončili nálety NATO na Srbsko v roku 1999, chýbajú investície, nezamestnanosť sa blíži k 50 percentám. Výpadky elektriny či vody sú na dennom poriadku.