BRATISLAVA. Madridská konferencia odobrila nový antidopingový kódex, ale niekoľko jeho konfliktných bodov dostane definitívnu podobu až na májovom zasadaní exekutívy svetovej agentúry. Patrí medzi ne aj právo športovca určiť si hodinu denne, v ktorú je k dispozícii „lietajúcim“ komisárom na mimosúťažnú kontrolu. Nemci ho podrobili tvrdej kritike.
U nás od ôsmej do ôsmej
Dopingový komisár je asi taký vítaný hosť ako inkasant či poštár s úmrtným oznámením. Prichádza bez ohlásenia: na tréning, no neraz aj domov.
„Raz od nás medzinárodní komisári odchádzali o desiatej večer a to ešte mierili za Zuzkou Hlavoňovou,“ spomína slovenský atletický tréner Michal Pogány na obdobie, keď koučoval o. i. svoju partnerku, skvelú českú trojskokanku Šárku Kašpárkovú. „Prišli aj vtedy, keď už bola v šiestom mesiaci tehotenstva a potom štyri mesiace po pôrode - práve, keď dojčila.“
„Naši komisári chodia na mimosúťažné kontroly len v dennom čase: medzi ôsmou ráno a ôsmou večer,“ ubezpečuje generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. „Mimo týchto hodín rešpektujeme športovcovo súkromie.“
Hodina denne a dosť?
Práve oň vzbĺkol boj. Vo Veľkej Británii nedávno zaviedli tzv. hodinové pravidlo. Športovec má právo sám si určiť hodinu denne, v ktorú je k dispozícii komisárom v prípade, že sa rozhodnú požiadať ho o odber vzorky moču či krvi.
Osvedčilo sa to a Briti pravidlo odporučili do nového Svetového antidopingového kódexu.
„Väčšina delegátov madridskej konferencie ho privítala,“ tvrdí Motyčík. „Športovec musí byť k dispozícii na testovanie sedem dní v týždni a 365 dní v roku, ale mal by mať právo určiť si časový úsek dňa, ktorý mu vyhovuje.“ Aj známy atletický manažér Alfons Juck je za „tvrdšie tresty, no ľudskejšie podmienky kontrol“.
Nemci: Hodina nestačí
Hneď sa však našli oponenti. Pre Nemcov, ako priznal šéf ich antidopingovej agentúry Armin Baumert, bola zmena návrhu „politickým cieľom na základe národného konsenzu“.
„Hodina je málo. Pravidlo otvára dvere manipulácii,“ tvrdí šéf nemeckých olympijských športových zväzov a podpredseda MOV Thomas Bach.
V Nemecku musí byť športovec pripravený na návštevu dopingových komisárov kedykoľvek: 24 hodín denne. „Ak sa vzďaľuje z miesta pobytu viac ako na deň, musí to oznámiť,“ konštatuje hovorkyňa nemeckej antidopingovej agentúry Ulrike Spitzeová.
V hre sú ľudské práva
„Narábajú s nami ako s ťažko obvinenými len preto, že sme športovci,“ sťažuje sa nemecký cyklokrosár Lado Fumic, ktorého kontrolovali aj na toalete reštaurácie. „Ide o „permanentné porušovanie ľudských práv“.
Časť nemeckých odborníkov sa obáva, že pri dobrom načasovaní hodiny kontroly športovec môže zakryť isté zakázané látky. „V mimosúťažných vzorkách sa analyzujú len zásadné látky, a to nie sú tie, ktoré sa uvoľňujú v krátkom časovom horizonte,“ oponuje Motyčík.
„Vo vzpieraní by vzhľadom na charakter najčastejšie zneužívaných látok stačila aj jedna–dve kontroly za týždeň,“ myslí si Rudolf Lukáč, bývalý kapitán a dnes tréner slovenskej reprezentácie.