So zaťatými zubami opúšťal Silvio Berlusconi v máji minulého roku kreslo premiéra. Vyhriate miestečko v Palazzo Chigi mu ušlo len o neuveriteľných 25tisíc hlasov. Dlhých päť rokov mu hralo všetko do karát. Až kým neprišiel Romano Prodi.
Berlusconiho proroctvá o krátkom trvaní Prodiho stredoľavej vlády sa nenaplnili. Il Professore, ako bývalého predsedu Európskej komisie Taliani prezývajú, prežil aj marcové hlasovanie o dôvere.
Berlusconi stráca vplyv
Keď sa vo štvrtok zbiehali do Palazzo Madama senátori, aby hlasovali o návrhu štátneho rozpočtu, Berlusconi sa dušoval, že toto je definitívny koniec Prodiho kabinetu. Rozpočet však nakoniec senátori odklepli, aj keď len o štyri hlasy.
Berlusconiho opoziční partneri to niesli ťažko. Vodca Národnej aliancie Gianfranco Fini už dlhšie kritizoval spôsob, akým Berlusconi vedie opozíciu a jeho už takmer komické prejavy o tom, ako je Prodiho kabinet len krok od pádu. Ani ostatné opozičné strany nie sú so samozvaným lídrom opozície dvakrát spokojné.
Napriek tomu, že deväťčlenná koalícia vládnych strán sa háda takmer o každom dôležitom zákone, podarilo sa Prodimu spojiť jej dve najväčšie strany a vytvoriť subjekt, ktorý má v najbližších voľbách veľké šance na úspech.
Nová strana nepriťahuje
Demokratická strana, ktorú zrodili Ľavicoví demokrati a kresťanská La Margherita, sa stala pre Berlusconiho nočnou morou. Najmä keď si jej priaznivci za jej predsedu zvolili populárneho rímskeho starostu Waltera Veltroniho.
Il Cavaliere, ako Berlusconiho prezývajú talianski novinári, cíti, že jeho vplyv na reálnu politiku začína slabnúť.
Cez víkend preto vyrukoval s plánom, ktorý ho má vrátiť späť do hry. Oznámil založenie svojej novej strany, ktorej ustanovujúci snem ohlásil na 2. decembra.
Mala by sa volať Ľudová strana za slobodu a Berlusconi novinárom odkázal, že má viac než sedem miliónov podpisov voličov, ktorí žiadajú odchod Romana Prodiho a zmenu kurzu krajiny.
Pravicová Forza Italia, ktorú mediálny magnát a majiteľ futbalového klubu AC Miláno založil v roku 1993, tak končí a stane sa súčasťou nového subjektu.
Ak Berlusconi čakal, že stredopravé strany, ktoré združovala jeho koalícia Dom slobody (Casa della Libertá) sa budú hrnúť, aby sa zapojili do jeho nového projektu, tak reakcie ich predstaviteľov ho museli zaskočiť.
Ten istý Berlusconi
Gianfranco Fini včera Berlusconimu odkázal, že Národná aliancia sa k jeho novej strane nepripojí. Rovnako reagoval aj Umberto Bossi, líder ďalšieho kľúčového opozičného partnera, strany Liga severu. Podľa neho tým dokonca Berlusconi preukázal Prodimu láskavosť. Nadšenie neprejavili ani centristickí kresťanskí demokrati Piera Casiniho, podľa ktorých vznik novej strany nič nemení.
„Nevidím v tom veľkú zmenu, pretože volať stranu Forza Italia či Partito del popolo delle libertá nič nemení. Vodcom ostáva Berlusconi a ten nezmení nič,“ povedal pre denník La Repubblica sekretár strany Udc Lorenzo Cesa.
Opozičné strany sa naopak začali prikláňať k podpore Prodiho návrhu na reformu volebného zákona, ktorý tesne pred svojím odchodom menil práve Berlusconi.
Buď sa pravý stred zjednotí, alebo pôjde každý svojou cestou a koalícia zanikne.
Gianfranco Fini, líder Národnej aliancie