Predstavitelia jedného z najbrutálnejších režimov 20. storočia pôjdu pred súd v dôchodcovskom veku.
Medzinárodný súdny tribunál pre Kambodžu má posledného z piatich hlavných obvinených predstaviteľov Červených Khmérov. Khieu Samphan, ktorého včera zadržala kambodžská polícia v nemocnici v hlavnom meste Phnom Penh, bol za Pol Potovho režimu prezidentom Kambodže.
Vo väzbe so svojimi
Počas vlády Červených Khmérov bolo popravených či zomrelo na následky vyhladovania a pracovného vyčerpania okolo 1,7 milióna ľudí. Jej hlavní predstavitelia predstúpia pred súd po takmer tridsiatich rokoch. Ich vodca generál Pol Pot zomrel pred deviatimi rokmi.
Okrem exprezidenta Samphana čaká proces aj dvojku režimu Nuona Čea, šéfa diplomacie Ieng Saryho a jeho manželku ministerku sociálnych vecí Ieng Thirith, ako aj šéfa obávanej väznice S21, prezývaného Duch.
Klient diablovho advokáta
Samphan (78) obvinenia odmieta. Vo svojich memoároch, ktoré vyšli len minulý týždeň, bráni seba aj Pol Pota. Zo zločinov sú podľa neho vinní najmä lokálni velitelia. Pri dokazovaní svojej neviny sa bude môcť spoľahnúť aj na francúzskeho právnika Jacquesa Vergesa.
Tento diablov advokát mal medzi svojimi prominentnými klientmi aj bývalého prezidenta Juhoslávie a Srbska Slobodana Miloševiča, či medzinárodného teroristu Iljiča Ramireza Sanchéza, známeho ako Šakal.
Súdy po štvrťstoročí
Zriadeniu tribunálu, ktorý by súdil zločiny jedného z najhorších režimov 20. storočia, dlho bránila občianska vojna. Tá vypukla krátko po páde Pol Potovho režimu na konci 70. rokov.
Červení Khméri ostali v tomto období jednou z najsilnejších bojujúcich skupín, skrývajúcich sa najmä na západe krajiny.
Až konečná porážka hnutia v roku 1998 priniesla Kambodži mier. Rok predtým požiadala kambodžská vláda OSN o pomoc pri zostavení súdneho tribunálu, ktorý by hlavných vodcov Červených Khmérov súdil najmä za zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny páchané v rokoch 1975 – 1979 počas vlády Pol Potovho režimu.
Tribunál začal pracovať až v júli 2006. Takmer desaťročné zdržanie spôsobilo najmä jeho financovanie. Rozpočet súdu je len 20 miliónov eur ročne, na porovnanie Medzinárodný súd pre bývalú Juhosláviu hospodári so 100 miliónmi eur.
Procesy budú doma
Kambodžské úrady sa so svetovou organizáciou tiež nevedeli zhodnúť, podľa akých zákonov budú obvinení súdení. Nakoniec sa vo väčšine prípadov presadili medzinárodné štandardy.
Kambodža uspela v tom, že procesy prebehnú v jej metropole Phnom Penhe a v každej súdnej komore budú mať väčšinu domáci sudcovia.
V prípade dokázania viny hrozia obvineným až doživotné tresty. Procesy s jednotlivými vodcami by sa mali začať na budúci rok.
Podľa oficiálnej stránky tribunálu sa predpokladá, že rozsudky by mali byť známe o tri roky.
Velitelia boli brutálni a pozerali sa na ľudské životy zhora. Oni boli zdrojom všetkých druhov násilností.
Khieu Samphan bývalý prezident Červených Khmérov