Rusi poslali slimáky do vesmíru. Štyridsaťpäť predstaviteľov slimačej ríše vyletelo na výlet a vrátili sa len ulity. Vedci ich držali na obežnej dráhe v priestoroch Medzinárodnej kozmickej stanice 5 mesiacov.
Podľa stupňa rozkladu tiel nebohých slimákov po návrate na Zem rozpoznali, že zomreli po štvrtom mesiaci pobytu v kozme. Podľa vedcov to však nie je tým, že by sa slimáky ako živočíšny druh nehodili na cestovanie vesmírom. Jednoducho len vybrali úplne nevhodných, málo odolných jedincov. Organizmus slimákov bol navyše oslabený tým, že ich zo zeme vykopali krátko pred štartom. Výcvik a aklimatizácia boli nedostatočné.
Stav beztiaže môže byť pre slimáka veľmi náročný. Nevieme, ako sa v beztiažnom prostredí správa ulita, či nespôsobuje slimákovi neznesiteľnú rotáciu, alebo nevsáva ako výlevka.
Na vine je však predsa len zhubná politika. Slimáky sa nechcene stali predmetom sporu medzi Gruzínskom a Ruskom. Vedci totiž chceli poslať do vesmíru veľmi odolné a beztiaž dobre znášajúce gruzínske plemeno. Lenže šarvátky medzi Moskvou a Tbilisi, vzájomné vyhosťovanie si diplomatov, vyslanie gruzínskych slimákov skomplikovalo. „Museli sme narýchlo vyslať slimáky krymské,“ povzdychol si Givi Gorgiladze, inak pôvodom Gruzínec, z ruského Inštitútu medicínsko-biologických problémov Ruskej akadémie vied. Keby leteli slimáky gruzínske podľa neho by k tragickému úhynu nedošlo.