Kariéra? Mať veľa peňazí a nenarobiť sa

Rozhodol som sa: budem riaditeľom - oznámil nadšene tínedžer potom, čo sa v rámci projektu hodinu zhováral s topmanažérom významnej firmy. Chlapcov výrok dokonale vystihuje spôsob, akým si mladí Slováci plánujú kariéru.

Mladí idú na vysokú, aby získali titul. Uplatnenie ich nezaujímaMladí idú na vysokú, aby získali titul. Uplatnenie ich nezaujíma (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Byť šéfom, stretávať sa s celebritami alebo robiť fajnovú robotu v bielom plášti.

Aby sa mal dobre

Voľba kariéry sa začína už na základnej škole. Vtedy však ešte o reálnom svete deti veľa nevedia a tak - odhliadnuc od štádia, keď väčšina chlapcov chce byť smetiarom a väčšina dievčat speváčkou - chcú byť tým, čím sú ich rodičia. „To je totiž väčšinou jediné povolanie, o ktorom niečo vedia,“ myslí si detský psychológ Vlado Dočkal.

A rodičia? Želajú si len, aby sa ich potomok „mal dobre“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tom sa zhodnú. „Deti nevedia, čo chcú robiť, vedia len, že chcú mať veľa peňazí a nenarobiť sa,“ hovorí Táňa Košinárová, ktorá sa venuje kariérnemu poradenstvu na ZŠ na Holíčskej ulici v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

O kariérne poradenstvo nie je záujem

Na ZŠ Holíčska sa na naše pomery kariérnemu poradenstvu venujú nadštandartne - majú psychologičku a s deťmi pracujú aj študenti psychológie, takže sa žiaci zrejme viac zamýšľajú nad tým, na akú prácu majú predpoklady. Podľa Táne Košinárovej sa však rodičia o kariérne poradenstvo nezaujímajú. „Prídu len jednotlivci, ktorí si vôbec nevedia rady,“ hovorí. Ľudia sa vraj orientujú skôr na základe rád od susedov.

Kariérne aj profesijné poradenstvo sa u nás využíva málo. V poradenských centrách by pritom študenti mohli získať prehľad nielen o možnostiach štúdia v regióne, ale aj to, aké majú predpoklady uživiť sa vo vyštudovanom odbore.

Oslňujúca vysoká škola

O radu nestoja možno aj preto, že je vlastne rozhodnuté - a nie vždy šťastne.

SkryťVypnúť reklamu

„Rodičia si želajú, aby ich deti dosiahli vyššie vzdelanie ako oni, ale často nemajú predstavu, čo musí vysokoškolský študent zvládnuť,“ myslí si Viera Kaššáková z Materiálovotechnologickej fakulty STU, ktorá sa v rámci dizertačnej práce zaoberala súvislosťou medzi úrovňou stredoškolského vzdelania a úspešnosťou štúdia na vysokej škole. „Myslím si, že mnohí študenti u nás nejdú na vysokú školu s cieľom pripraviť sa na budúce povolanie, ale len aby získali titul. A mnohí sa pri sekundárnom výbere vysokej školy orientujú na tie, ktoré ich pravdepodobne prijmú a nie je pre nich rozhodujúce, či k zvolenému odboru majú vzťah a či si v ňom dokážu nájsť aj uplatnenie,“ dodáva.

Voľba profesie a skryté motívy

Prídete sa poradiť o tom, akú školu študovať, aby ste sa v živote dobre uplatnili. Kariérový poradca zmeria vašu inteligenciu, stanoví osobnostný profil a z nameraných výsledkov priradí najvyhovujúcejšie profesie a v závislosti na nich školy. Poradí vám dobre?

SkryťVypnúť reklamu

Keď trochu pouvažujete, zistíte, že to nestačí. Poradca by mal byť schopný posúdiť vaše danosti vo svetle možností vzdelávania a ponuky pracovného trhu. A musí počítať aj s konkrétnymi podmienkami a trendami.

Podľa kolektívu z pedago­gick­o–psychologickej poradne pre stredné školy v Košiciach je cieľom psychologického poradenstva „sýtenie schopnosti formovať svoje životné stratégie“.

Dôraz pomoci psychológa spočíva v tom, že pomôže klientovi posúdiť svoju schopnosť adaptovať sa na zmeny, určiť hlavné stratégie, samostatne sa rozhodovať.

Psychológovia upozorňujú na to, že človek musí poznať nielen svoje schopnosti, ale aj svoje skryté motívy. Košickí poradenskí psychológovia tvrdia: prospech na strednej škole prináša len vstupné informácie o človeku. Ale veľmi dôležité je aj to, aké motívy skrýva, čo pre neho znamená neúspech, čomu venuje svoju energiu s radosťou, či je hodnotenie preňho veľmi dôležité, alebo má záujem predovšetkým o odbor samotný.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa výskumov v oblasti motivácie možno predpokladať, že časť činiteľov, ktoré ovplyvňujú profesijné zameranie človeka, zostáva pri meraní pomocou dotazníkov nepoznaná.

Sú to neuvedomované motivačné tendencie, ktoré sú stabilnejšie ako záujmy. Niektoré motívy sme totiž nadobudli skôr, ako sme sa naučili hovoriť. A tieto motívy nie sú vedomiu bezprostredne prístupné, a preto nie sú merateľné dotazníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 312
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu