BRATISLAVA. Ľudia si niekedy mýlia kariérové poradenstvo s profesijným,“ hovorí Marta Zaťková, ktorá vedie seminár Kariérne poradenstvo na Univerzite Konštatntína Filozofa v Nitre (UKF).
Podľa Zaťkovej je súčasné poradenstvo na Slovensku výrazne orientované na poradenstvo o profesiách a tomu zodpovedajúcu prípravu na štúdium, bez hlbšej analýzy motivácie jednotlivcov na trhu práce. Takto vnímané profesijné poradenstvo poskytuje dôležité informácie o množstve profesií a prípravy na ne, minimálne sa však zaoberá individuálnymi potrebami ľudí.
Profesia alebo životná dráha
„Medzi kariérovým a profesijným poradenstvom je rozdiel. V profesijnom poradenstve hrá centrálnu pozíciu profesia a požiadavky na jej výkon, ale v kariérovom poradenstve je východiskom osobnosť človeka a jeho nazeranie na kariéru ako súčasť životnej dráhy. V profesijnom poradenstve sa často pracuje prostredníctvom dotazníkov testov, rozhovorov a analýz, ktorých výsledkom môže byť záver, že XY má vlohy na matematiku. A kariérové poradenstvo pracuje na tom, kde by sa mohol s tou matematikou uplatniť, aby bol spokojný. Tu už zohrávajú dôležitú rolu samozrejme aj povaha, osobnostné a interpersonálne danosti, životný štýl, konkrétna životná etapa v ktorej sa človek nachádza a podobne.“
Poradca je navigátor
Dobrý poradca podľa Marty Zaťkovej nepracuje tak, že by dal klientovi zoznam škôl, ktoré by mal študovať a miest, na ktorých by sa uplatnil. Naviguje ho, spolu s ním hľadá možnosti kariérnej dráhy, sprevádza ho analýzou plusov a mínusov zmeny zamestnania.
„Základná otázka znie: Kto som, čo viem a kam sa chcem dostať. Niekto si dokáže odpovedať sám, iný potrebuje radu. “
Pre takýto kariérny prístup neexistuje žiadna šablóna: každý má iné vzdelanie, inak sa dokáže prispôsobiť práci v kolektíve, prešiel inými životnými situáciami, má iné záväzky.
U nás sa kariérnym poradenstvom zaoberajú krajské a okresné pedagogicko–psychologické poradne, alebo poradenské centrá pôsobiace pri jednotlivých vysokých školách.
Na UKF v súčasnosti vzniká koncepcia nového modelu Centra kariérového poradenstva. Existujú aj špecifické poradenské služby – napríklad kariérne poradenstvo v oblasti prírodných vied www.pvoc.sk).
Adresy pedagogicko–psychologicko–pedagogických poradní nájdete napríklad na stránke www.svsmi.sk, ďalšie informácie aj na www.povolania.eu.
V poradni
Súčasťou procesu prípravy na voľbu štúdia je vypracúvanie tzv. osobného spisu kde klient :
zaznamenáva svoje vedomosti a zručnosti, svoje lepšie stránky -
určuje si ciele
uvedomuje si, čo je potrebné na dosiahnutie cieľa,
získava prehľad
Autor: gal