Po americkom prezidentovi Georgeovi Bushovi, nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a pápežovi Benediktovi XVI. sa Nicolas Sarkozy stal ďalším lídrom, ktorému Ahmadínedžád venoval pár riadkov. Čo presne bolo v liste, ktorý francúzsky prezident dostal, nie je jasné.
Iránci tvrdia, že bol o vzájomných vzťahoch a ich perspektíve. Prezident Ahmadínedžád sa mal odvolávať na historické väzby a spoločné záujmy - napríklad v Libanone. Francúzsky denník Le Monde zasa napísal, že obsahoval „skryté hrozby“ a bol „uštipačný“.
Teherán na to zareagoval vyhlásením, že zapadné médiá obsah listu prekrútili. Le Monde uviedol, že Ahmadínedžád Sarkozyho častoval prívlastkami „neskúsený a mladý“.
Ostrá francúzska rétorika
Ahmadínedžádovou motiváciou „dohovoriť“ Sarkozymu mohla byť zmena francúzskej zahraničnej politiky. Od nástupu Sarkozyho aj šéfa diplomacie Bernarda Kouchnera sa rétorika voči Teheránu a jeho jadrovému programu stupňuje.
Sarkozy iránsku krízu označuje za jednu z najväčších hrozieb súčasného sveta. Francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner včera v rozhovore pre izraelský denník Haarec opäť naznačil, že Francúzsko nevylučuje vojenské riešenie krízy s Iránom.
A to napriek tomu, že správa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) minulý týždeň konštatovala, že Irán urobil pokrok v informovaní o svojom jadrovom programe.
Ahmadínedžádove listy svetovým lídrom, ktoré sú často plné teologických narážok, historických diskurzov a odkazov na izraelsko-palestínsky konflikt, sú podľa analytikov snahou iránskeho prezidenta zaradiť sa medzi politickú špičku.
Autor: mik