Nový šéf antidopingového hnutia Austrálčan John Fahey (na snímke SITA/AP) pôsobil v sobotu ako bežec, ktorý z posledných síl dobehol do cieľa a myslí len na sprchu. Aspoň korešpondentovi nemeckého časopisu De Spiegel tak pripadal.
Pritom nemusel podať nijaký výkon. Na zvolenie mu stačilo, že mlčal. Mlčaním nič nepokazíš. To, čo potreboval, vykonali iní: Európania a doterajší prezident WADA Kanaďan Dick Pound.
Európa pokazila, čo sa dalo
Pred vyše rokom nominovala Európa za viceprezidenta agentúry francúzskeho exministra športu Jeana-Pierra Lamoura s tým, že sa bude uchádzať o Poundovo kreslo. Keď sa však zrazu na piatom kontinente s podporou USA vynoril protikandidát Fahey, dvojnásobný olympijský šampión v šerme odhodil zbraň a nabrýzgal na celú agentúru. V hre ostal sám Fahey.
Austrálčan, bývalý rugbista, sa pokúsil v Madride nakloniť si Európanov na svoju stranu, dopadlo to však hrozne. Nepredniesol vraj žiadnu víziu a na otázky odpovedal štýlom „o tom potom“.
Európa urobila ešte tri pokusy, ale Pound všetky autoritatívne zmietol zo stola. Najskôr žiadosť o odloženie volieb na máj 2008 s tým, aby sa mu predĺžil mandát. „Už teraz sa teším, že si na Silvestra dám rozlúčkové sherry a cigaru,“ odkázal muž, ktorý si teraz brúsi zuby na post šéfa Športového arbitrážneho dvora.
Odmietol i návrh, aby agentúru, kým sa kontinent zhodne na kandidátovi, viedol iný francúzsky exminister, olympijský víťaz 1976 na 110 m prek. Guy Drut. „Neexistuje možnosť znova otvoriť nominačný proces,“ reagoval Pound. „Nikde nie je napísané, že Európa má nárok na predsedu. To je všesvetová organizácia, ktorá musí prijímať svetové, a nie európske riešenia.“
Drutova nominácia bol akt zúfalstva alebo neznalosti. Predvlani ho odsúdili za korupciu na 15 mesiacov žalára a pokutu 50-tisíc eur, a keď dostal od bývalého francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca amnestiu, Medzinárodný olympijský výbor mu dal pokarhanie a zákaz výkonu funkcií na 5 rokov.
Platí, no nerozhoduje
Pound napokon zmietol aj žiadosť o tajné voľby. Rus Viačeslav Fetisov na protest odmietol hlasovať a ďalší štyria Európania sa zdržali.
Fahey však ich hlasy nepotreboval. Európske krajiny síce hradia 47,5 percenta na štáty pripadajúcej polovice rozpočtu WADA a sídli v nich 59 percent zo všetkých antidopingových laboratórií vo svete, ale v 36-člennom správnom výbore majú iba päť stoličiek.
„Na zasadaní európskeho koordinačného fóra pre WADA sme sa viacerí zhodli, že šlo o nátlakové rugby,“ poznamenal generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. „Treba však priznať, že najskôr nás podviedol európsky reprezentant...“
Keď už bol Fahey prezidentom, musel otvoriť ústa. „Meravo sedel na stoličke a násilne sa usmieval, keď čelil otázkam reportérov o svojich skúsenostiach, o schopnosti viesť dôležitú agentúru z Austrálie či o plánoch zlepšiť vzťahy s Európou, ktorá blokovala jeho voľbu,“ konštatovala AP. Spiegel tvrdí, že iba stereotypne opakoval floskule, že doping je podvod a s podvodom treba bojovať.
Bojkot Európy sa však bojkotom volieb končí. „Sme demokrati, akceptujeme výsledok,“ cituje The Sydney Morning Herald zastupujúcu generálnu sekretárku Rady Európy Maud de Boerovú-Buquicchiovú.
Zmeny v skratke
Látky. Dve kategórie: „vážne“, s dlhodobým vplyvom na výkonnosť (anabolické steroidy, hormóny, EPO a pod.) a špecifické, ktoré nemusia mať bezprostredný vplyv.
Tresty.Od napomenutia po doživotie. V prípade I. kategórie látok najmenej dva a maximum 4 roky za prvé previnenie, v prípade kombinácie, zapojenia do organizovaného dopingu a obchodovania aj viac rokov až po doživotie, po zopakovaní doživotie. V II. kategórii trojstupňové tresty: od napomenutia do dvoch rokov, pri opakovaní dvojnásobok prvého trestu, pri ďalšom doživotie.
Prvá kontrola. Zákaz súťaží okamžite, B-test sa však musí uskutočniť do 7 dní.
Vyhnutie sa testu. Trikrát a dosť platí i v prípade zámernej či nedbalostnej informácie o mieste pobytu počas posledných 18 mesiacov nasleduje trest od roka po dva.
Hodina denne. Športovec si sám určí hodinu denne, v ktorú bude k dispozícii dopingovým komisárom v prípade ich záujmu o náhodnú kontrolu.
Korunný svedok. Ak športovec pred kontrolou prizná dopovanie, prípadne pomôže odhaliť tých, ktorí zavinili jeho alebo iného pozitívne zistenie, môže dostať skrátený trest o 5075 percent.
Odporúčanie. V krajinách, ktoré neschvália kodanskú deklaráciu, by sa nemali organizovať vrcholné podujatia športových federácií.
Kto je John Fahey
Narodil sa na Novom Zélande (10. januára 1945 vo Wellingtone), ale v roku 1973 získal austrálske občianstvo - žije v Bowrale.
Profesiou je právnik, povolaním politik: ako liberál bol v rokoch 1992 - 1995 premiérom štátu Nový Južný Wales a 1996 - 2001 ministrom financií Austrálie.
Bývalý rugbista viedol výbor kandidatúry Sydney na OH 2000.
Z politiky odišiel v r. 2001, keď mu ako silnému fajčiarovi diagnostikovali rakovinu pľúc - hoci mu dávali len 25-percentnú nádej, vyliečil sa. Mal tri deti, jedna dcéra, slobodná matka, údajne istý čas závislá od drog, sa vlani stala obeťou autohavárie.
Počas návštevy princa Charlesa v Sydney v roku 1994 sa vrhol na útočníka, ktorý zo štartovej pištole dvakrát vystrelil na následníka britského trónu.