Pri platení za služby v zahraničí prichádza do úvahy viacero možností. Vhodným zdrojom financií na cestách do zahraničia sú platobné karty. Najmä v požičovniach automobilov sa už bez platobnej karty nezaobídeme. Nákup kartou v zahraničí má oproti nákupu v hotovosti niekoľko výhod. V prvom rade je bezpečnejšie nosiť so sebou kartu ako hotovosť. V prípade krádeže sa dá karta zablokovať. Použitie karty v zahraničí je výhodnejšie ako nákup valút v zmenárni, pretože sa používa kurz devíza - predaj, ktorý je nižší ako cena valút. Ak sme napríklad 12. marca platili kartou Maestro v Rakúsku 2000 šilingov a transakcia by bola spracovaná 14. marca, šilingy sa najprv prepočítajú na eurá a potom na koruny kurzom, za ktorý sa v ten deň predávali devízy. Suma odpočítaná z účtu by tak bola 6426 korún. Pri výbere z bankomatu treba ešte pridať poplatok, takže z účtu by odišlo 6555 korún. Za nákup valút by sme 14. marca v sporiteľni zaplatili 6565 korún.
Na popularite získavajú aj cestovné šeky. Podľa špecializovaného internetového servera zameraného na rady pre cestovateľov (www.skrz.sk) sú najlepšie akceptované šeky American Express alebo skrátene Amex. Po nich nasledujú šeky Thomas Cook, Citybank a Visa. Praktickým platidlom na cestách po Európe sú Eurošeky.
Ochranným prvkom šekov je podpis a často krát vyžadovaný pas ako doklad totožnosti. Ak sa prvý podpis nezhoduje s podpisom pri preberaní hotovosti za šek, pracovník obchodného miesta môže na identifikáciu žiadať aj potvrdenie o kúpe.
Cestovné šeky je možné zakúpiť vo väčšine slovenských bánk. Ich hlavnou výhodou je, že v prípade straty alebo odcudzenia ich banka opäť vydá v pobočke v ľubovolnej krajine. Pre tento prípad si treba odložiť na bezpečnom mieste potvrdenie o kúpe šeku, ktoré môže podstatne urýchliť vybavovanie formalít.
Okrem toho, že sa šekmi môže v niektorých zaradeniach platiť, je ich možné bežne zmeniť (vo vybraných bankách alebo zmenárňach) za malý poplatok na dolárovú hotovosť alebo miestnu menu. Pri vymieňaní šekov treba prejsť niekoľko bánk, pretože výmenné kurzy a poplatky za zmenárenstvo (hlavne pri cestovných šekoch a kartách) sa môžu značne líšiť. Informujte sa nielen na výmenný kurz, ale aj na zmenárenský poplatok, čiže commision, ktorý môže byť niekoľko percent. Výmena šeku alebo platobnej karty môže občas trvať aj hodinu.
Ak berieme do úvahy prípad, že sa vo svete ocitneme úplne bez peňazí, karty alebo cestovného šeku a máme nejakú hotovosť na svojom domácom účte, môžeme využiť internet banking, ktorý už dnes poskytuje väčšina slovenských bánk. Z ľubovolného miesta na svete, ak je nablízku i-cafe a pamätáme si heslo, môžeme so svojim kontom manipulovať a previesť si peniaze. (tom)