TRNAVA. V trnavskom Dóme sv. Mikuláša v týchto dňoch oslavujú obraz Panny Márie Trnavskej, ktorý podľa legendy krvácal a slzil. Na deväť dní trvajúce oslavy Novéna prichádzajú veriaci z celého Slovenska.
Zázraky spred 300 rokov
Obraz Panny Márie Trnavskej pochádza z Ríma, je kópiou obrazu z tamojšieho kostola sv. Alexeja a Bonifáca. Podľa legendy, keď Uhorsko ohrozovali Turci v roku 1663, objavili sa na obraze kvapky krvi, Turci vtedy Trnavu nenapadli. V roku 1708 sa na obraze objavili slzy.
„O novodobých zázrakoch som nepočul. Skúma ich komisia iba vtedy, keď dostane podnet,“ povedal hovorca Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Tibor Hajdu. Podľa správcu farnosti komisia zázraky vyšetrovala pred takmer tristo rokmi. „Existuje zápis o výpovediach 24 svedkov.“ povedal dekan Imrich Polák.
Procesia mestom
Obraz v prvý deň Novény prevezú kňazi z bočnej kaplnky do stredu kostola a za zvukov fanfár ho umiestnia na oltár. V posledný deň osláv, 21. novembra, ponesú obraz na čele procesie mestom. Je to tradícia od roku 1710, keď sa, podľa Trnavčanov, vďaka procesii s obrazom skončil mor. Ľudia verili, že ich zachránila Panna Mária Trnavská. „Radní páni jej vtedy prečítali verejné poďakovanie a prisľúbili, že každý rok budú robiť sprievod,“ povedal dekan.
Tradíciu obnovil primátor
Tradíciu, ktorá medzičasom zanikla, obnovil súčasný primátor Štefan Bošnák.
Racionálnym vysvetlením slzenia obrazov je zrážanie vodných pár, ku ktorému dochádza, keď ľudia v studenom kostole nadýchajú.
Autor: bej