KYSUCE. Po rozdelení ČeskoSlovenska pri kysuckej obci Klokočov česká strana na poľnú cestu vedľa colnice postavila betónovú zábranu. Mala zabrániť nekontrolovanému pohybu ľudí z jednej strany hranice na druhú. Po vstupe Slovenska do schengenského priestoru betón z cesty zmizne. „Budeme sa opäť cítiť voľnejší, veď kedysi sme boli jedna republika,“ hovorí 39-ročný starosta Ľuboš Stríž.
Kysučania Schengen berú pozitívne, veria, že sa zlepší doprava aj cestovný ruch. „Nepredpokladám, že sa udejú nejaké veľké zmeny,“ hovorí 33-ročný starosta Svrčinovca Juraj Strýček.
Neďaleko obce je hraničný priechod do Českej republiky. Najviditeľnejšou zmenou bude zrejme jeho zrušenie. Približne tretina miestnych je zamestnaná v Českej republike, odpadne im tak povinnosť preukazovať sa na štátnej hranici. „Po rozdelení sa to bralo veľmi prísne, na hraniciach sa zdržali aj hodinu či dve,“ hovorí starosta.
Najväčším trápením Svrčinovčanov je doprava. Obec leží na hlavnom ťahu do Čiech a Poľska, denne ňou prejde množstvo osobných áut, ale najmä kamiónov. Starosta dúfa, že sa situácia trocha zlepší, keď kamióny nebudú musieť stáť na colniciach.
Poliaci pri cestách predávajú už teraz
Starostka obce Skalité Andrea Šimurdová vidí možnosti na spoločné projekty s poľskými susedmi. „Možno za pol roka si povieme, čo všetko zlé nám Schengen priniesol. Dnes však máme veľkú šancu hlavne v oblasti cestovného ruchu,“ hovorí. V obci je lyžiarske stredisko. Vleky a zjazdovky sú aj v Poľsku. „Predstavujem si, že padne hranica v našom lyžiarskom stredisku a rozšírime ho na oboch stranách hranice.“
Veľké zmeny v bežnom živote sa podľa nej neudejú. „Keď otvorili cestný i turistický priechod, bolo u nás nával Poliakov, dnes je situácia už normálna. Ak je nejaká obava, tak že nás zaplavia svojím tovarom,“ hovorí starostka. Stáva, že v obci zastane auto a poľskí obchodníci načierno predávajú zeleninu, či iný tovar. Situácia by sa mohla ešte zhoršiť. Ľudia lacnejšie radi nakúpia. Najviac stratia slovenskí obchodníci.
V oblasti hraničného prechodu za Skalitým je vybudovaní prvý, asi kilometerový úsek diaľnice do Poľska, ktorá má tadeto viesť. V stavbe sa však nepokračuje, diaľnica do Poľska nepatrí k prioritám.
Ako doteraz, tak i ďalej
Pohraniční policajti z otvorených hraníc nadšení nie sú. „Keď mám dom, tiež mám susedov a mám okolo domu rád plot. Tak je to aj s hranicami. Teraz sa k nám dostanú všetci, ktorí potrebujú z Poľska utiecť, lebo pôjdu v smere do Rakúska,“ hovorí jeden z pohraničníkov. O seba sa vraj nebojí. Odvelia ho inam, alebo si nájde niečo iné.
„Nič sa nezmení. Ako sme chodili doteraz, budeme aj ďalej,“ hovorí jeden z obyvateľov Skalitého, bývajúci takmer na hranici.
„Bez ničoho, len tak sem a tam, paráda,“ komentuje otvorenie hraníc 55-ročný Jacek z poľskej obce Zwardoň.