Zdedená nehnuteľnosť v Česku a dane

Zdedila som po otcovi byt v Českej republike. Mám dvojité občianstvo - české i slovenské, ale trvalé bydlisko mám v SR. Budem platiť nejaké dane na Slovensku, prípadne v ČR?

Hana, Bratislava

Ak ste zdedili nehnuteľnosť, daň z dedičstva na Slovensku platiť nebudete. Táto bola od roku 2004 zrušená. Keďže sa však nehnuteľnosť nachádza v Českej republike, budete musieť rešpektovať české právne normy, upravujúce daňové povinnosti v tomto štáte (daň z dedičstva, daň z nehnuteľnosti). Pre presné informácie vám odporúčam kontaktovať český finančný úrad.

Ďalšie daňové povinnosti na Slovensku, ako aj v Českej republike, budú závisieť od toho, ako sa rozhodnete v budúcnosti s nehnuteľnosťou naložiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Príjem z prenájmu

Ak vašim zámerom bude napríklad nehnuteľnosť prenajať, takto získaný príjem bude podliehať zdaneniu. Príjem zdaníte v súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza, teda v Českej republike. Okrem toho ste povinná vysporiadať svoju daňovú povinnosť podaním daňového priznania aj na Slovensku.

Pre určenie rozsahu daňových povinností je rozhodujúce stanoviť, v ktorom štáte ste daňovým rezidentom. Pri vymedzení rezidencie sa vychádza zo zákona o dani z príjmov a z medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Podľa zákona o dani z príjmov sa postupuje vtedy, ak sa posudzuje fyzická osoba, ktorá je občanom krajiny, s ktorou Slovensko nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Podľa medzinárodných zmlúv sa postupuje, ak je osoba občanom štátu, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. S Českou republikou máme uzatvorenú medzinárodnú zmluvu č.238/2003 Z.z.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku si to zohľadníte

Pre stanovenie rezidencie v zmysle medzinárodných zmlúv sa používajú takzvané rozhraničovacie kritériá. Uplatnia sa v poradí, v akom sú uvedené v medzinárodnej zmluve, a to od kritéria stáleho bytu, cez stredisko životných záujmov, miesta, kde sa osoba obvykle zdržiava, až po kritérium štátnej príslušnosti. Vo všeobecnosti je to ten štát, v ktorom máte stály byt. Vo vašom prípade teda nie je rozhodujúce štátne občianstvo.

Keďže ste zo zákona považovaná za rezidenta Slovenskej republiky (máte síce dvojité občianstvo, ale stály byt máte na Slovensku), ste povinná zdaniť nielen slovenské, ale aj všetky dosiahnuté celosvetové príjmy. Zákon vám túto povinnosť taxatívne určuje. Takže do daňového priznania uvediete aj príjmy dosiahnuté z prenájmu v Českej republike. Daň, ktorú zaplatíte v Českej republike, si môžete započítať na úhradu svojej daňovej povinnosti na Slovensku, najviac však do výšky, ktorú by ste zaplatili na Slovensku (vylúči sa tým dvojité zdanenie v súlade so zákonom o zamedzení dvojitého zdanenia).

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa rozhodnete predať

Ak by ste sa rozhodli zdedenú nehnuteľnosť predať, príjem získaný z predaja budete zdaňovať tak ako v predchádzajúcom prípade v Českej republike. Či však budete osobou povinnou platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti českému finančnému úradu, alebo budete oslobodená od zdanenia, bude záležať od podmienok, aké má nastavené česká daňová legislatíva. Odporúčam vám obrátiť sa na odborné poradenstvo v Českej republike (okrem dane z príjmu sa informujte aj na tamojšiu daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti). Sumu prípadnej dane uhradenej v Českej republike si budete môcť odpočítať od tej, ktorá vám vyjde v SR, ale len do výšky dane, ktorú by ste boli povinní zaplatiť na Slovensku.

Odpovedala daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 144
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 551
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 190
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 556
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 401
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 215
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 898
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu