Na byte, ktorý chceme kúpiť, je záložné právo viažuce sa k hypotekárnemu úveru jeho súčasného majiteľa. Ako treba postupovať, ak by sme aj my chceli za našu hypotéku ručiť týmto bytom?
Roman, Skalica
Takáto situácia je pomerne bežná a existuje niekoľko riešení. Za predpokladu, že predávajúci má k dispozícii inú nehnuteľnosť, ktorou by mohol za úver ručiť a má záujem úver ďalej splácať, môže požiadať banku o presun záložného práva. Ak sa však predávajúci bude chcieť spolu s predajom nehnuteľnosti zbaviť aj splácania úveru, mohlo by pre vás oboch byť výhodné prevzatie jeho úveru. Je to pomerne jednoduchý proces a vyhnete sa tak poplatkom za poskytnutie úveru a vyhotovenie znaleckého posudku. Navyše predajca nebude musieť platiť prípadný poplatok za predčasné splatenie úveru.
Dôležité je však vedieť, že pri prevode dlhu preberáte úver za rovnakých podmienok, ako mal predávajúci. Preto odporúčam zistiť si najskôr podmienky, za ktorých by ste úver v banke získali vy. Ak by vaše podmienky boli výhodnejšie, bolo by pre vás lepšie zobrať si nový úver. Vtedy by mal predávajúci najskôr získať od svojej banky súhlas s predčasným splatením úveru a so zriadením záložného práva pre vašu banku. Po splatení úveru banka predávajúceho svoje záložné právo zruší.
Kúpu bytu by sme chceli financovať čiastočne úverom zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) a čiastočne hypotékou. Z fondu môžeme dostať úver až 80 percent z ceny nehnuteľnosti, najviac však 1,5 milióna korún. Niečo máme ušetrené, avšak aj pri maximálnom úvere zo ŠFRB je to málo a potrebovali by sme ďalších 800 tisíc korún. Môže nám ich banka požičať aj v prípade, že kupovaný byt už bude založený v prospech ŠFRB? Jozef, Žilina
Hypotekárny úver je možné získať aj napriek existujúcemu záložnému právu Štátneho fondu rozvoja bývania, ktoré banka akceptuje, rovnako tak akceptuje aj prípadné záložné právo v prospech stavebných sporiteľní. Hodnota nehnuteľnosti musí postačovať na zabezpečenie obidvoch úverov. Maximálna výška úveru predstavuje rozdiel medzi hodnotou nehnuteľnosti a zostatkom úveru zo štátneho fondu alebo stavebnej sporiteľne.
Môžem použiť hypoúver aj na kúpu chaty? Karol, Svätý Jur
Áno, kúpa rekreačného objektu je jedným z možných účelov použitia hypotekárneho úveru, na takýto úver sa však nevzťahuje štátny príspevok. Podmienkou pri kúpe rekreačného objektu je, že tento nesmie byť využívaný na podnikateľské účely (napr. prevádzka penziónu). Ako súkromná osoba však chatu prenajímať môžete.