Túto najvyššiu stavbu Európy a štvrtú najvyššiu stavbu na svete sprevádzkovali pred štyridsiatimi rokmi 5. novembra pri príležitosti Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Deväť rokov bola táto 540 metrov vysoká pýcha sovietskeho režimu najvyššou stavbou sveta. Napokon ju o trinásť metrov prevýšila vyhliadková veža CN Tower v kanadskom Toronte. Základy pre výstavbu ostankinskej ihly, ako vežu volajú, začali budovať už v septembri 1960. O rok neskôr však vláda výstavbu zastavila, pretože pribúdali obavy z toho, že základy takú vysokú vežu neunesú. Stavebné práce obnovili v apríli 1963. V novembri 1967 začali z veže vysielať štyri televízne a tri rozhlasové kanály s dosahom 120 kilometrov. Stavba ale pokračovala až do decembra 1968, keď vežu otvorili pre verejnosť a vysielač Uragán začal prenášať signál farebnej televízie.
Do otočnej reštaurácie Siedme nebo jazdilo niekoľko rýchlovýťahov vyrobených v Nemecku. Až do osudného roku 2000 na unikátnej stavbe, ktorú dovtedy navštívilo viac ako dvanásť miliónov ľudí, neurobili žiadne väčšie opravy. V tom roku, 27. augusta vo výške 475 metrov vypukol požiar, ktorý si vyžiadal tri obete a dominantu Moskvy značne poškodil. Príčinou bol elektrický skrat.
Od roku 2004 sa objavujú správy, že veža s desiatkami kruhových plošín a balkónov bude opäť sprístupnená verejnosti. Podľa vedenia veže, ktorú spravuje pobočka štátnej Ruskej televíznej a rozhlasovej siete, by to mohlo byť ešte do konca tohto roku. (ČTK)