Z tých obrázkov bol znechutený celý svet. Dvanásťročný chlapec a jeho otec pod paľbou, (na snímke ČTK/AP) krčiaci sa pri betónovom bloku, bez šance uniknúť. A potom záber na plačúceho otca so synom ležiacim pri jeho nohách. To všetko sa odohralo na izraelskom kontrolnom stanovišti Necarim pri pásme Gazy, krátko po tom, čo sa rozbehla druhá intifáda pred siedmimi rokmi.
Pochybnosti
Z chlapca menom Muhammad Dúrrá sa stal palestínsky martýr a izraelská hanba. No keď namiesto emócií nastúpil rozum, začali sa v celom príbehu objavovať trhliny. Včera sa kauzou Dúrrá opäť zaoberal parížsky súd, ktorý mal vzhliadnuť celú nahrávku udalosti.
Vyhovel tak žiadosti francúzskeho finančníka Philippa Karsentyho. Ten podozrieva francúzsku štátnu televíziu France 2 a jej reportéra Charlesa Enderlina a palestínskeho kameramana Talala Abu Rahmu zo zinscenovania celej udalosti. Ide už o druhý súd v celom prípade. Prvý Karsenty prehral a musel zaplatiť odškodné za poškodzovanie dobrého mena.
Karsenty, ktorý spravuje webovú stránku sledujúcu mediálne prešľapy, si myslí, že kauza Dúrrá môže mať pre Izrael rovnako zničujúce dôsledky ako Protokoly sionských mudrcov. Je presvedčený, že celá udalosť bola „nafilmovaná“. Tvrdí, že v surovine, z ktorej Enderlin vyrobil reportáž, chýba 17 minút záznamu. Upozorňuje na to, že zo záznamu vôbec nie je zrejmé, že chlapca zastrelili Izraelčania (Muhammad a jeho otec sa ocitli v izraelsko-palestínskej prestrelke) a dokonca ani to, že je skutočne mŕtvy.
Podľa niektorých internetových zdrojov chlapec po tom, čo Enderlin v reportáži povedal, že zomrel, na ďalšom zábere zdvihol ruku. Enderlin vlastniaci izraelský aj francúzsky pas sa bráni s tým, že reportáž je len o tom, čo sa stalo. Problémom je, že nebol na mieste činu, len napísal text pod obrázky, ktoré mu dodal kameraman. Enderlin tvrdí, že mu totálne dôveruje.
Unáhlené závery
Izrael sa ku kauze stavia opatrne. Podľa mediálnych odborníkov urobil viacero chýb. V prvom rade priznal chybu a ospravedlnil sa bez toho, aby prípad prešetril. Potom začal vyšetrovanie, z ktorého vyplynulo, že chlapca nemuseli zabiť izraelskí vojaci. Rozhodnutie súdu sa očakáva začiatkom budúceho roka.
Falošná reportáž šíri nenávisť proti Izraelu.
Philippe Karsenty francúzsky finančník