Len pred mesiacom sa vrátila do Pakistanu, aby mu pomohla ostať pri moci výmenou za kreslo premiéra. Dnes je pre neho najväčším problémom. Až takým, že ju včera druhýkrát za posledných šesť dní uväznil v jej vlastnom dome.
Pakistanský prezident Parvíz Mušarraf nariadil pre líderku opozície Bénazír Bhuttovú týždenné domáce väzenie a nechal jej rezidenciu obohnať ostnatým drôtom a strážiť tisíckami policajtov. Ani to však nezabránilo jej stúpencom usporiadať protestný pochod z Lahore do Islamabádu, na ktorom sa chcela sama zúčastniť.
Tlaky na Mušarrafa
„Nebudem premiérkou, kým Mušarraf bude prezidentom,“ odkázala pakistanskému vodcovi cez agentúru Reuters a vyzvala ho na rezignáciu. „Vyjednávania medzi nami skončili pre rozsiahle použitie policajnej sily proti ženám a deťom,“ povedala telefonicky pre Reuters.
Bhuttová naopak navrhla vytvorenie koalície opozičných síl, do ktorej prizvala aj stranu Naváza Šarífa, ktorému len nedávno Mušarraf zabránil v návrate do krajiny.
Rovnako ako zvyšné opozičné strany, aj Bhuttovej Pakistanská ľudová strana bude bojkotovať januárové parlamentné voľby. Mušarraf tak nebude môcť Západu zaručiť ich férovosť.
Na zrušenie výnimočného stavu v krajine už pakistanského prezidenta vyzvali americký prezident George Bush aj šéf OSN Pan Ki–mun. Ministri zahraničných vecí Commonwealthu dali Mušarrafovi ultimátum do 22. novembra, inak Pakistanu zrušia členstvo v združení, ktoré sa skladá z 53 štátov bývalých britských kolónií.
Pakistanská vláda tvrdí, že prechod k demokracii zabezpečí svojím spôsobom a podľa svojho časového plánu. Polícia včera pokračovala v zatýkaní opozičných aktivistov a zakázala aj dovoz satelitných prijímačov do krajiny. Len včera skončilo za mrežami až 1500 ľudí.
Zradí Bhuttovú minulosť?
Washington a Londýn si uvedomujú hrozbu, ktorú Mušarrafove kroky pre demokraciu v krajine predstavujú. Aj preto chcú čo najskôr prinútiť prezidenta, aby sa vzdal uniformy. Rozhodnutie nových sudcov o právoplatnosti jeho októbrového znovuzvolenia by preto zrejme asi privítali.
Len prepustenie väzňov či návrat k slobode médií však rozhorčenej opozícii už nebude stačiť. Za Bhuttovou idú davy a nedávna dohoda o budúcej deľbe moci je odvčera minulosťou.
Bhuttovú však môže zastaviť jej vlastná temná minulosť. Pakistanský súd má totiž dôkazy o tom, že počas jej vládnutia si na rodinné účty v Európe uložil jej manžel Asif Zardari viac než 100 miliónov dolárov. Väčšina z peňazí boli provízie zahraničných firiem za obchodné zákazky v Pakistane.
Nastal čas, aby odišiel. Musí zložiť prezidentskú funkciu.
Bénazír Bhuttová, líderka pakistanskej opozície
![]() |
![]() |