Trebárs platy euroúradníkov, zrušenie sídla europarlamentu v Štrasburgu alebo mrhanie unijnými peniazmi.
Posledné menované vyplávalo včera. Európsky účtovnícky dvor vydal každoročný verdikt, ako sa nakladá s peniazmi z eurorozpočtu, a ten znie, že zle. Dvor odmietol schváliť takzvanú účtovnícku uzávierku rozpočtu za minulý rok, pretože veľa vecí nesedí. Ide už o trinásty rok v rade, keď je stanovisko audítorov negatívne.
Najviac výčitiek mieri na adresu najväčších položiek rozpočtu poľnohospodárstva a regionálnych fondov. Farmári, ktorých rukami vlani prešlo 50 miliárd eur dotácií, podľa audítorov „v siedmich prípadoch z ôsmich nedodržali svoje záväzky alebo kontrola týchto záväzkov nesplnila svoj účel“.
Daňoví poplatníci v únii tak pod rúškom poľnohospodárskeho rozvoja financovali „jazdecké a chovateľské kluby v Nemecku a Švédsku, golfové kluby v Británii či mestské rady v Dánsku“.
Podobne z 32 miliárd na rozvoj regiónov „nemalo byť vyplatených“ okolo 12 percent financií. V tieni týchto čísiel nezostali ani Česi a Slováci. Náhodná kontrola žiadostí tunajších farmárov o dotácie ukázala, že v 50,2 percenta z nich sú „anomálie“.
Hoci s eurorozpočtom sa spája Brusel a konkrétne komisia, správa 80 percent peňazí je na zodpovednosti jednotlivých krajín a ich ľudí.
Na celej veci je najvtipnejšie, že vlastne nič neznamená: audítori nemôžu nikomu nariadiť vrátiť dotácie. Kým sa niečo nezmení, zástancovia čistých účtov si zanadávajú a potom správa až do budúceho roka zapadne.