BRATISLAVA. Nový príplatok k prídavku na dieťa dostanú od januára budúceho roka tí dôchodcovia, ktorí nepracujú a starajú sa o nezaopatrené deti. Jeho výška bude 300 korún, ale mala by sa vždy v septembri upraviť.
Penzistom má príplatok nahradiť daňový bonus na dieťa, o ktorý sú, podľa tejto vlády, ukrátení. Vláda im to sľúbila aj vo svojom programovom vyhlásení.
¶Sú rodičia ako ostatní
Zavedenie príspevku iniciovala aj Národná rada občanov so zdravotným postihnutím.
„Nešlo nám len o to, nakoľko tieto peniaze pomôžu rodine, ale aj o princíp. To, že nepracujúci poberatelia dôchodku nemajú nárok na úľavu, ako je daňový bonus, sme považovali za diskrimináciu. Veď sú rovnakými rodičmi a majú rovnaké deti, ako tí ostatní,“ povedala podpredsedníčka rady Monika Vrábľová.
Prídavky nezvýšili
Bývalá vláda daňový bonus rodičom – poberateľom dôchodku nepriznala preto, lebo ich príjem, teda dôchodok, im zostáva celý a nezdaňuje sa, na rozdiel od príjmu pracujúcich rodičov. Terajší opoziční poslanci však návrh vlády v parlamente podporili, hoci zaň ministerku práce Vieru Tomanovú kritizovali, pretože vytvára nový príspevok, no už dva roky nezvýšila prídavok na dieťa pre všetky rodiny na Slovensku.
Prídavok na dieťa sa rodičom zvýšil naposledy 1. septembra 2004, bývalá vláda, rovnako ako dnešná, zvyšovala najmä daňový bonus pre rodičov. V súčasnosti má daňový bonus výšku 555 korún.
Pre dvadsaťtisíc poberateľov dôchodku
Prídavok na dieťa dnes dostáva asi 743-tisíc rodičov na 1,3 milióna detí. Na nový príplatok k prídavku, ktorý sa začne vyplácať od januára budúceho roka, bude mať podľa odhadov vlády nárok asi 20-tisíc penzistov. Štát odhaduje, že im budúci rok vyplatí 122 miliónov korún.
Ďalšie podmienky
O príplatok budú penzisti žiadať rovnako ako o prídavok na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska.
Za nezaopatrené dieťa sa pre potreby príplatku považuje dieťa, ktoré ešte neskončilo povinnú školskú dochádzku, najviac však do veku 25 rokov, ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie. Výnimkou je v tomto prípade iba externé vysokoškolské štúdium.
Aby rodič získal príplatok, musí mať trvalý či prechodný pobyt v SR a nesmie sa zdržiavať mimo územia Európskej Únie.
Aj príplatok, podobne ako prídavok, môže byť vyplácaný osobitnému príjemcovi. Ak napríklad dieťa nechodí riadne do školy, môže ho namiesto rodiča dostať obec.
Kde a ako žiadať
O príplatok k prídavku na dieťa sa bude žiadať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý rodičovi vypláca aj prídavok na dieťa.
Treba preukázať, že ani jeden z rodičov si neuplatnil daňový bonus a že ide o poberateľov dôchodku.
To, že žiadateľ nepracuje a nedostal daňový bonus, potvrdí v tlačive svojím podpisom a čestným vyhlásením.
Ministerstvo práce sa neobáva zneužitia príplatku. „Úrad si môže správnosť žiadateľom uvedených skutočností následne overiť v spolupráci s daňovými úradmi a pobočkami Sociálnej poisťovne,“ povedala hovorkyňa ministerstva Oľga Škorecová.
Akékoľvek zmeny musí podľa zákona žiadateľ nahlásiť príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny do 8 dní.
Ak sa preukáže, že klamal alebo nenahlásil zmeny, musí príplatok vrátiť.
Zákon o novom príplatku platí od januára, príplatok sa rovnako ako prídavok na dieťa vypláca o mesiac pozadu.
O príplatok k prídavku na dieťa možno žiadať v januári, prvý sa však vyplatí za január vo februári.
Od januára budúceho roka sa skracuje lehota zániku nároku na prídavok na dieťa zo súčasného jedného roka na šesť mesiacov. To isté pravidlo bude platiť aj pre príplatok. Uplatniť nárok sa teda bude dať spätne najviac za pol roka.
(haj)